Home » Topics » معماهای فارسی » سیستم زمین » معمای سیستم زمین شماره 13 – مشخصات فنی ترانس زمین

معمای سیستم زمین شماره 13 – مشخصات فنی ترانس زمین

• این موضوع 3 پاسخ، 1 کاربر را دارد و آخرین بار در 2 سال، 8 ماه پیش بدست حمید به‌روزرسانی شده است.
  • سازنده
    موضوع
    محمد

لطفا در مورد مشخصات فنی یک ترانس زمین (data sheet) توضیح بفرمایید. بعنوان مثال من در دیتا شیت ایران ترانسفو به Imp/Tk برخورد کردم که نمی دانم چیست؟
      لطفا در مورد مشخصات فنی یک ترانس زمین (data sheet) توضیح بفرمایید. بعنوان مثال من در دیتا شیت ایران ترانسفو به Imp/Tk برخورد کردم که نمی دانم چیست؟
      2- لطفا در مورد اینکه حداکثر جریان اتصال کوتاه قابل تحمل یک ترانس زمین چطور محاسبه می شود یک مثال حل نمایید؟

در حال نمایش 3 پاسخ ( از کل 3)
    • نویسنده
      پاسخ‌ها
      حمید

مقدار Imp/Tk درج شده در دیتا شیت ترانسهای زمین به نسبت جریان نوترال ماکزیمم ترانس (3 برابر جریان هر فاز) به مدت زمان تحمل آن جریان اطلاق می شود. هر دو فاکتور مزبور می باید بر اساس شرایط سیستم و در مرحله طراحی سیستم قدرت انتخاب شوند. میزان جریان ارت فالت سیستم به انتخاب نوع زمین و اقتضائات مربوط به آن از جمله کنترل اضافه ولتاژهای دائم و گذرا بر اثر وقوع ارت فالت، به حداقل رساندن آسیبهای جریانی به تجهیزات مانند سیم پیچی الکتروموتورهای فشار متوسط، ملاحظات مربوط به پایداری سیستم در شرایط اتصال کوتاه تکفاز و میزان قابل تحمل جریانهای تکفاز هموپولر سیستم اعم از جریانهای بار نامتعادل یا جریانهای هارمونیک سوم بر می گردد. در جدول زیر برخی توصیه های نمونه برای انتخاب جریان نامی ترانس زمین متناسب با توان نامی ترانس قدرت مربوطه دیده می شود، اما در حالت کلی فاکتورهای متعدد ذکر شده در مطالعات مربوط به انتخاب این جریان می توانند دخالت داشته باشند. در مورد مدت زمان قابل تحمل جریان نوترال باید به الزامات مربوط به مقاومت زمین مراجعه نمود که بعضی از آنها در زیر آمده. IEEE Standard 32 specifies standing time ratings for Neutral Grounding Resistors (NGR

محمد

1-با اين حساب اگر نسبت Imp/Tk برابر 15/3000 A/s باشد آيا مي توان آنرا معادل يك NGR 3000A, 15SEC دانست؟ 2- اگر موتور MV در اين سيستم داشته باشيم ستينگ جرباني فانكشن 50N/51N بر چه اساسي تنظيم مي گردد؟

حمید

1- نه کاملاً، زیرا مدار معادل یک ترانس زمین یک امپدانس سلفی-مقاومتی با غلبه خاصیت اندوکتانسی است و این موضوع در قیاس با امپدانس کاملاً اهمی سبب تفاوتهایی در بروز اضافه ولتاژهای دائمی و گذرا بر اثر وقوع اتصال کوتاه، ظهور امپدانسهای مختلف در مقابل عبور هارمونیکهای مختلف جریانی و … می کند. برای بحث مشابه ای در این خصوص به معمای سیستم زمین شماره 6 مراجعه فرمائید. 2- اگر ممکن است بحثهای حفاظت را در بخش مربوطه مطرح فرمائید تا دچار پراکنده نویسی نشویم.

در حال نمایش 3 پاسخ ( از کل 3)
          • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.