Home » Topics » معماهای فارسی » معماهای منطقی » معمای منطقی شماره 38 – تساوی دو زاویه نا مساوی

معمای منطقی شماره 38 – تساوی دو زاویه نا مساوی

• این موضوع 5 پاسخ، 1 کاربر را دارد و آخرین بار در 2 سال، 9 ماه پیش بدست وحید به‌روزرسانی شده است.
  • سازنده
    موضوع
    ارژنگ

ثابت کنید که زاویه 88 درجه با زاویه 90 درجه برایر است.
      ثابت کنید که زاویه 88 درجه با زاویه 90 درجه برایر است.

در حال نمایش 5 پاسخ ( از کل 5)
    • نویسنده
      پاسخ‌ها
      ارژنگ

ابتدا نیم خط ad را رسم میکنیم خط az را با زاویه 90 درجه به اندازه x رسم میکنیم و خط df را با زاویه 88 درجه به اندازه ی x رسم میکنیم سپس z را به f وصل میکنیم و همچنین عمود منصف ad را رسم میکنیم و انتهای ان را که از خط zf گزشته را h مینامیم و از h خط هایی به a و d و z و f رسم میکنیم سپس با استفاده از همنهشتی مثلث های بوجود امده ثابت مبشه که زاویه 88 درجه برابر زاویه 90 درجه است.

حمید

پیشنهاد میکنم نحوه اثبات ظاهراً درست را بفرمائید و از دیگران بخواهید اشکال آنرا بیان کنند.

ارژنگ

با توجه به این شکل از طریق همنهشتی مثلث ها میشه ثابت کرد که زاویه 88 درجه با زاویه 90 درجه برابر است

ارژنگ

خیلی ازتون ممنونم اما خود این اثبات یک معما بسیار جالب است لطفا روی این معما فکر کنید اگر به جوابی نرسیدید من جواب را مینویسم چون ارزش فکر کردن دارد.یک راه نمایی(اگر این مسآله اثبات بشه میشه ثابت کرد که تقریبآ از زاویه 78 درجه تا 89 درجه همگی برابر زاویه 90 درجه هستند)

وحید

خدمت دوست عزیزمون عرض کنم که مطلبی که نوشتید در حوزه هندسه نااقلیدسی جا میگیره و تو این هندسه دیگه زاویه به شکل معمول تعریف نداره. این هندسه که به هندسه کروی نیز معروف میباشه اجسام را در فضای سه بعدی و بیشتر در نظر میگیره که قوانین اساسی هندسه اقلیدسی مثل – دو خط موازی به هم نمیرسند – مجموع زوایای داخلی یک مثلث 180 درجه میشود – کوچکترین فاصله بین دو نقطه خط صاف است – و … در آن برقرار نیست.

در حال نمایش 5 پاسخ ( از کل 5)
              • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.