Home » Topics » معماهای فارسی » سیستم زمین » سیستم زمین نیروگاه و سیستم زمین مراکز صنعتی

سیستم زمین نیروگاه و سیستم زمین مراکز صنعتی

 • This topic has 1 reply, 1 voice, and was last updated 6 months, 3 weeks ago by محمد سعید جعفرپور.
 • Creator
  Topic
 • #8338
  محمد سعید جعفرپور
  Keymaster

   یک  تفاوت اساسی در طراحی و اجرای سیستم زمین نیروگاه ها با سیستم زمین پلنتهای صنعتی داخل کشور، استانداردهای مورد ارجاع هر یک از آنها است. در نیروگاه ها و پست های فشار قوی، استادارد IEEE 665 و IEEE 80 با تأکید بر کنترل ولتاژ گام و تماس توسط شبکه ای از سیمهای مدفون در زمین مورد ارجاع است که در عمل منجر به مصرف مقادیر زیادی مس و هزینه های قابل توجه می شود، در حالیکه در پلنتهای صنعتی بیشتر استانداردهای اروپایی از جمله BS 7430 مورد ارجاع است که علیرغم پرداخت آنها به همان مباحث در عمل منجر به اجرای سیستم زمین کوچکتر با تأکید بر مقاومت زمین کوچک تر از 2 یا 5 اهم می گردد.

   به نظر شما علت تفاوت اساسی در این دو رویکرد چیست؟

  Viewing 1 replies (of 1 total)
  • Author
   Replies
  • #8339
   محمد سعید جعفرپور
   Keymaster

    کلمه طلایی در تفاوت این دو رویکر عبارت Remote است. در سیستمهای الکتریکی متصل به شبکه سراسری در سطوح پر انرژی انتقال و فوق توزع مانند پستها و نیروگاه های بزرگ، مسیر بخش مهمی از جریان اتصال زمین از طریق زمین دور بسته می شود، بنابراین زمین محلی حامل میزان قابل توجهی از جریان اتصال کوتاه است که در مقاومت معادل آن ولتاژ گام و تماس قابل توجهی را ایجاد می کند بنابراین لازم است از طریق نرم افزارهای اختصاصی المان محدود مانند CYME و ETAP مورد ارزیابی قرار گیرد.  در پلنتهای صنعتی مفهوم مذکور به دلیل تمرکز واحد تولیدی در مجموعه صنعتی و یا اتصال به شبکه توزیع به شدت نیروگاه ها و پست های فشار قوی مطرح نیست. سیستم زمین TNS مرسوم در این مراکز صنعتی و حجم زیاد اتصالات فلزی بیرون (سیستم باندینگ تجهیزات) و درون زمین (زمین کمکی) سبب می شود که مسیر درصد زیادی از جریان اتصال کوتاه از طریق هادیهای الکتریکی بسته شود و عملاً زمین محوطه درگیر بخش ناچیزی از جریان اتصال کوتاه شود. بنابراین عملاً کنترل جهش ولتاژ زمین (GPR) و آثار مخرب آن بر ایمنی افراد و تجهیزات در مراکز صنعتی نیازمند رسیدگی هزینه بردار نیست.

    در سالهای اخیر با توسعه تولید پراکنده و الزام صنایع بزرگ به تولید توان در مقیاس بزرگ شرایط ایمنی سیستمهای زمین پلنتهای صنعتی متصل به شبکه تغییر نموده و قاعدتا باید اثر آن را در مشخصات فنی و نحوه پیگیری مشاوران و مراجع بازرسی فنی ببینیم. چیزی که با توجه به لختی و رویه های کپی برداری موجود همراه با سهولت نیست.

   Viewing 1 replies (of 1 total)
   • You must be logged in to reply to this topic.