Home » Topics » معماهای فارسی » حفاظت الکتریکی » معمای حفاظت شماره 98 – دلیل سوختن فیوز PT

معمای حفاظت شماره 98 – دلیل سوختن فیوز PT

• Creator
    Topic
    مجید

آقا در یک کارخانه صنعتی PT های مربوط به باسبار 34.5 کیلوولت چند وقت یکبار میسوزد.البته فیوز های آن.PT ها بر روی اینکامینگ و باسبار 34.5 کیلوولت نصب شده اند و ….
      با سلام
      آقا در یک کارخانه صنعتی PT های مربوط به باسبار 34.5 کیلوولت چند وقت یکبار میسوزد.البته فیوز های آن.PT ها بر روی اینکامینگ و باسبار 34.5 کیلوولت نصب شده اند و دارای 2 کور متیرینگ و حفاظتی بوده.هر دو کور استفاده شده و اتصال OPEN DELTA هم نداریم.از چند نفر مجرب صنعت کمک خواستیم گفتند به دلیل موجود نبودن OPEN DELTA و حذف نشدن پدیده فرورزونانس شاید این مشکل باشد.
      این مشکل هنوز باقی است و نیاز به کمک وراهنمایی و تجربه دوستان داریم.
      دلیل سوختن فیوز پی تی ها و راه حل آن؟
      تشریح پدیدده رزونانس هم آگر عزیزی می داند به زبان فارسی توضیح بدهد ممنون میشوم

Viewing 5 replies - 1 through 5 (of 5 total)
    • Author
      Replies
      فریبرز مرندی

بطور کلی در شبکه های ایزوله (مانند طرف مثلث ترانس که بدون اتصال به زمین است) PT تک پل بعنوان یک امپدانس زمین برای شبکه ارت نشده عمل میکند که در این صورت نوسانات گذرا و اتصال زمین از طریق اولیه PT به زمین عبور مینماید. علاوه بر آن خاصیت سلفی ترانس ولتاژ با ظرفیت خازنی شبکه (کابل و شمش و …) قابلیت همنوایی در فرکانس های مختلف (فرورزنانس) در زمان کلید زنی و اتصال زمین دارا میباشد. این مسئله باعث گرم شدن هسته و سیم پیچ اولیه و آسیب دیدگی PT میشود. لذا با توجه به توصیه های شرکت های اروپایی معتبر شما بیا یا از ترانس های تک پل با سیم پیچی های مثلث باز استفاده کن یا ازدو پل، که دو پل را من پیشنهاد میکنم.بعد مشکلت که حل شد یه فاتحه نیز برای اموات ما بفرست

مجید

با سلام و خسته نباشید ممنون از راهنمایی تون.منظور از پی تی تک پل و دو پل چیست؟اگه تک پل یعنی تک فاز،پی تی ها از نوع تکفاز بوده و دارای دو کور مترینگ و پروتکشن می باشد.از طرفی در نظر بگیرید که ترانس قدرت دارای اتصال ستاره مثلث با نسیت تبدیل 400/34.5 کیلوولت بوده که سمت 34.5 مثلث بوده ولی دارای ترانس زیگزاگ جهت حفاظت خطاهای زمین میباشد.پی تی ها نیز در سمت 34.5 کیلوولت نصب شده اند.منظور شما اینست که یعنی ما پی تی هامون را پی تی سه کور دارای یک کور open delta تعویض کنیم یا اینکه پی تی جداگانه با کور open delta اضافه کنیم؟ضمن اینکه سوختن فیوز پی تی ها در موقع سویچینگ نبوده و در شرایط عادی و بارگیری از ترانس بوده است.مهندس مرندی خداوند اموات شما رو رو بیامرزد و روحشون شاد.میشه یه شماره به ایمیلم بزنید تا تلفنی از راهنماییتون استفاده کنم. باسپاس

Guest

با سلام در این مواقع باید مقاومتی به اندازه بین 10 تا 40 اهم را در ثانویه pt با بردن آن موازی کرد تا انرژیهای حالت گذار در آن تلف شده و به pt آسیب نزند برای راهنمایی بیشتر با ایران ترانسفو تماس بگیرید

Guest

با سلام. منظور از PT تک پل و دو پل چیست؟

حمید

ترانس ولتاژ تک پل دارای یک نقطه اتصال یا مقره به سیم فاز می باشد و ترانس دوپل از دو ترمینال اتصال به فاز برخوردار است. ضمناً هنگامی که ترانسهای ولتاژ در خروجی شامل اتصال مثلث هستند و این اتصال جهت استهلاک جریانهای ناشی از فرو رزونانس مجهز به مقاومت اتصال کوتاه کننده می باشد، تجهیز ثانویه مثلث باز به فیوز الزامی است زیرا در صورت قطع یکی از فازها در اولیه عملاً ثانویه ترانسهای ولتاژ برقدار اتصال کوتاه شده و می توانند سبب سوختن آن یا فیوز حفاظتی موجود در اولیه شود. البته در مورد مشکل واقعی مطرح شده در کارخانه به نظر من مسئله بیشتر شبیه حالتهای وجود جریانهای نشدی در ثانویه ترانس است. فکر می کنم بهتر است مدار در اولیه و ثانویه تست عایقی با مگر مناسب شود.

Viewing 5 replies - 1 through 5 (of 5 total)
              • You must be logged in to reply to this topic.