Home » Topics » معماهای فارسی » حفاظت الکتریکی » معمای حفاظت شماره 12 – انتخاب محل اتصال زمین

معمای حفاظت شماره 12 – انتخاب محل اتصال زمین

 • Creator
  Topic
 • #109
  حمید

   نیروگاه یک مجتمع صنعتی شامل چهار واحد تولید برق و ترانسهای افزاینده مرتبط است. سمت مثلث ترانسهای قدرت به ژنراتور و سمت ستاره آنها از طریق کلیدهای قدرت به باسبار فشار متوسط پست اصلی مجتمع وصل می شود.

   نوع سیستم زمین منظور شده برای سیستم فشار متوسط مزبور زمین همراه با مقاومت است، منتها به دلیل بعضی مشکلات مرتبط با جانمایی سایت امکان نصب مقاومتهای مزبور در نقطه ستاره ترانسهای قدرت که بطور معمول اتفاق می افتد وجود نداشته است. بنابراین گروه طراحی تصمیم به نصب آنها در پست فشار متوسط گرفته و مقاومتهای مزبور در نقطه صفر دو ترانس زمین زیگزاگ که بهمین منظور تهیه شده اند ، نصب می شوند.

   از سوی دیگر فیدرهای ورودی پست اصلی به رله های اتصال زمین جهت حفاظت باسبار در مقابل اتصال کوتاه فاز-زمین مجهز شده اند . با این حال گزارشات بعدی حاکی از بی عملی این حفاظتها در مقابل خطاهای اتصال زمین واقع شده روی باسبار اصلی است.

   به نظر شما دلیل آن چه می تواند باشد؟

  Viewing 6 replies - 1 through 6 (of 6 total)
  • Author
   Replies
  • #1231
   ف م

    طبق شکل گردش جریان زمین یا بعبارتی 3I0 فقط از طریق مقاومت – ترانس زمین – باسبار پست ، میباشد بنابراین مسلم است که رله های 51N فیدرهای ورودی عملکردی نخواهند داشت . اما اگر بر روی فیدرهای خروجی رله 51N وجود داشته باشد ( که در شکل رسم نگردیده ) آنها عمل خواهند کرد

    #1236
    حمید

     در شکل شما ظاهراً سیم پیچی ترانس نقشی در تأمین اتصال کوتاه ندارد. به هر حال مسیر جریان اتصال کوتاه باید از طریق یک emf مشخص تغذیه شود. لطفاً در مورد موضوع بیشتر توضیح دهید.

     #1242
     فرهاد مهندس

      #1245
      حمید

       پاسخ شما بسیار عالی است. متشکرم

       #2198
       Guest

        حالا اگر سیستمی به این صورت طراحی شده باشد ، چگونه می توان مشکل حفاظتی ذکر شده را برطرف نمود؟

        #2199
        حمید

         یک روش استفاده از حفاظت دیفرانسیل باسبار می باشد.

        Viewing 6 replies - 1 through 6 (of 6 total)
        • You must be logged in to reply to this topic.