Home » Topics » معماهای فارسی » سیستم زمین » معماي سيستم زمين 1 – سیستم زمین نیروگاه

معماي سيستم زمين 1 – سیستم زمین نیروگاه

 • Creator
  Topic
 • #113
  حميد

   در یکی از سایتهای نیروگاهی ، بخشی از سیستم فشار متوسط نیروگاه به دلایل فنی زمین نشده یا Non earthed انتخاب شده است . در طرح اولیه ، بخشهای مختلف سیستم فشار متوسط در ساختمانهای مجزا به نحو پراکنده ای قرار گرفته اند .

   در یکی از سایتهای نیروگاهی ، بخشی از سیستم فشار متوسط نیروگاه به دلایل فنی زمین نشده یا Non earthed انتخاب شده است . در طرح اولیه ، بخشهای مختلف سیستم فشار متوسط در ساختمانهای مجزا به نحو پراکنده ای قرار گرفته اند . به هنگام اجرای شبکه زمین این بخش ، الزامات مورد نظر طراح بطور کامل اجرا نمی شود ، آنهم به این دلیل که در سیستم زمین نشده ، جریان اتصال زمین حتی در صورت بروز خطا به مقادیر بسیار کوچک جریانهای خازنی محدود شده و نیازی به اجرای کامل شبکه مش جهت کنترل اثرات مضر جریان زمین در سیستم نیست .
   موضوع در جلسات فنی با حضور مشاور و کارفرما نهایی شده و یک سیستم زمین بسیار محدود در اطراف ساختمانها اجرا می گردد . حتی الزامات مربوط به شن ریزی محوطه نیز در این بخش خاص از نیروگاه جدی گرفته نمی شود .
   به هر حال پس از گذشت مدتی از عمر نیروگاه ، روزی یک اتصال کوتاه شدید بین یک کابل فرسوده و زمین اتفاق می افتد ( بر اثر پیر شدگی عایقی ) و با کمال تعجب جریان اتصال کوتاه فوق العاده زیادی از زمین عبور می کند به نحوی که باغبان حاضر در محوطه ساختمانها را که مشغول آبیاری چمن محوطه بوده ( محوطه ای که می باید شن ریزی می شد ) دچار برق گرفتگی می نماید .

   به نظر شما چگونه چنین چیزی واقع شده است ، چرا گروه مجری و ناظر در قضاوت فنی خود دچار اشتباه شده بودند ؟

  Viewing 4 replies - 1 through 4 (of 4 total)
  • Author
   Replies
  • #1272
   محمد باقر روح بخش

    به علت اینکه سیستم، زمین نشده است احتمالا یک فاز با زمین ارتباط پیدا کرده و چون مسیری برای عبور جریان فالت نبوده این خطا تشخیص داده نشد ه است و اگر یک فاز غیر از فاز معیوب نیز با زمین ارتباط پیدا کند جریان اتصال کوتاه از زمین عبور خواهد کرد و باغبان دچار برق گرفتگی خواهد شد.

    #1273
    حمید

     پاسخ درست است، جریان اتصال کوتاه از طریق زمین بین دو فاز مختلف اتفاق افتاده است. اما احتمال وقوع هم زمان دو اتصال کوتاه برای دو فاز مختلف در دو مکان مجزا چقدر است؟ چگونه چنین چیزی اتفاق می افتد؟

     #2071
     حسین نجفی

      بااتصال یک فاز به زمین و بدلیل پایین بودن جریان زمین ازمقدار خطا (بدلیل عدم اجرا زمین خوب )ولتاژهای فازهای دیگر بالا رفته واین ازدیاد ولتاژ باعث شکست عایقی دردوفاز دیگر و اتصال کوتاه دو فازشده. همچنین عدم اجرای زمین مناسب میتواند عامل بوجود آمدن ولتاژ قدم در یک اتصال تکفاز بازمین باشد که این مورد نیز می تواند باعث حادثه فوق باشد.

      #3085
      حمزه

       کلا زمانی که اتصال کوتاه در یک پست رخ می دهد ( آنهم نیروگاه که جریان اتصال کوتاه فاز به زمین بسیار بالاست) و جریان به سیستم زمین تزریق می شود، گرادیان سطحی ولتاژ بالا می رود. بهمین دلیل است که در طراحی سیستم زمین پارامتر های ولتاژ سطحی و تماسی را کنترل می نمایند. ریختن سنگ ریزه هم به دلیل مقاومت بالای آن است که می تواند ولتاژ سطحی یا گامی را کاهش دهد. به دلیل عدم وجود سیستم زمین نامناسب و اینکه باغبان احتمالا در چمن های خیس بوده و لوله ی آب نیز در اثر اتصال کوتاه برقدار شده و ولتاژ سطحی نیز بالا رفته، دچار برق گرفتگی شده!

      Viewing 4 replies - 1 through 4 (of 4 total)
      • You must be logged in to reply to this topic.