Home » Topics » معماهای فارسی » معماهای علمی » معماي علمي 1 – تُنگ آب مملو از تکه های یخ

معماي علمي 1 – تُنگ آب مملو از تکه های یخ

 • Creator
  Topic
 • #117
  حميد

   یکی از روزها که به اتفاق همکاران در ناهارخوری شرکت مشغول صرف غذا بودیم ، یکی از دوستان که به تُنگ آب مملو از تکه های یخ خیره شده بود ، پرسید :
   به نظر شما پس از ذوب تمام یخهای ظرف سطح آب درون تُنگ بالاتر می رود یا پائین تر؟

   یکی از روزها که به اتفاق همکاران در ناهارخوری شرکت مشغول صرف غذا بودیم ، یکی از دوستان که به تُنگ آب مملو از تکه های یخ خیره شده بود ، پرسید :
   به نظر شما پس از ذوب تمام یخهای ظرف سطح آب درون تُنگ بالاتر می رود یا پائین تر؟
   دیگری پاسخ داد ، حتماً بالاتر می رود ، زیرا در غیر این صورت دانشمندان دائماً در مورد پیامدهای ناشی از گرم شدن کره زمین و ذوب کوه های یخی که موجب بالا آمدن سطح آبها و دامن گیری بسیاری از مناطق ساحلی خواهد شد ، هشدار نمی دادند .
   نظر شما چیست ؟

  Viewing 14 replies - 1 through 14 (of 14 total)
  • Author
   Replies
  • #1310
   دانا

    سطح اب پایین می اید چون داخل یخ فضاهای خالی وجود دا رد که با ذوب شدن از بین می رود

    #2990
    محمود

     دوست عزیز، چه یخ باشه، چه نخ باشه، چه سوزن باشه فرقی نمی کنه، اون این حجم مشترک با آب رو در بدو ورود اشغال کرده و چه آب بشه چه نشه سطح آب ثابت ثابت ثابت می مونه…….

     #2899
     ا ص

      به اندازه حجم یخ بیرون آب، آب جابجا شده پس مقدار یخ بیرون از آب پس از ذوب شدن به خاطر اینکه حجم مقدار آب در هنگام یخ زدن بیشتر میشود در نتیجه ذوب شدن آن حجم کمتر میشود ولی مقدار زیادی از یخ در زیر آب است که هنگام ذوب شدن اثر بیشتری بر کاهش حجم ایجاد میکند که در هر دو صورت مقدار حجم نهایی کمتر از الان خواهد شد.

      #2089
      حمید

       ضمن تأیید بحث آقای ناشناس، توجه داشته باشید که تنگ مسئله ما مملو از قطعات یخ شناور و در حال ذوب ( یخ صفر درجه ) است و مادامی که کل یخها آب نشوند دمای آب نیز صفر درجه باقی می ماند. بنابراین سطح آب تحقیقاً بدون تغییر باقی خواهد ماند.

       #2088
       ناشناس

        1- حجم آب در 4 درجه سانتیگراد از کمینه خود برخوردار است و در دماهای دیگر حجم آن اضافه می شود. 2- توجه به کاهش دمای آب ناشی از ذوب یخ و تأثیر آن بر کاهش میکروسکوپی حجم آب از مواردی است که در بحثهای فوق بدان توجه نشده، بنابراین در یک برآورد خیلی دقیق اگر بپذیرم که دمای اتاق مورد بحث حدود 25 درجه بوده باشد سطح آب پس از ذوب یخ کاهش می یابد.

        #2087
        محمد رضا

         به نظر من جابجایی سطح آب بستگی به دمای آن دارد.در دمای 0 تا 4 درجه سانتیگراد آب بیشترین حجم را دارد و با افزایش درجه حرارت آب حجم آن کاهش مییابد.وقتی یخ شروع به آب شدن میکند ابتدا به آب صفر درجه تبدیل میشود.در این حالت حجم این دو فرقی نمیکند فقط سطح انرژی آنها متفاوت است.این تعادل تا دمای 4 درجه برقرار است و سطح آب داخل تنگ ثابت است(البته به نظر من) اما با بالا رفتن دما از 4 درجه حجم آب کاهش پیدا میکند در نتیجه هنگامیکه دمای تعادل بیش از 4 درجه شد سطح آب پایینتر می آید.در نتیجه اگر حجم یخ در قبال آب خیلی بیشتر باشد سطح آب ثابت میماند.

         #2031
         امير

          اگر آن مقدار از يخ كه بالا تر از سطح آب است ناچيز باشد و اختلاف حجم اندك يك مقدار آب و همان مقدار يخ را در نظر نگيريم ،سطح آب تغييري نمي كند. ولي اگر آن مقدار به صورت چشمگيري زياد باشد سطح آب با لا مي آيد. همين اصلي كه براي كوه هاي يخ قطبي صادق است. چون مقدار يخ خارج از آب بسيار زياد است، اگر ذوب شوند سطح آب بالا مي آيد و همين امر باعث نگراني و هشدار دانشمندان است.

          #1969
          وحید

           دو دوست آخر یعنی مجید و باران مثل اینکه به توضیحات آقا حمید توجه نکردند. حرف شما کاملا درست است که با یخ زدن آب حجم آن افزایش می یابد ولی این موضوع ربطی به مسئله ندارد زیرا همانطور که حمید گفت: نيروي وارد از طرف قطعه يخ به آب كه معادل وزن آن است بوسيله آب خنثي مي شود . اما نيروي وارد از طرف آب به يك جسم خارجي مطابق قانون ارشميدس برابر با وزن آب جابجا شده توسط آن جسم است. بگذارید شهودی بگویم شما وقتی قطعه یخی را در آب بیاندازید هیچگاه تمام آن در آب فرو نمیرود (چگالی یخ به خاطر افزایش حجم آن از آب کمتر است) در کل میتوان گفت مسئله با کمی سختگیری کمی ایراد دارد زیرا در حالت اول ما یک سطح برای آب و سطحی دیگر برای یخها موجود داریم ولی باید گفت با هر دیدی که نگاه کنیم در نهایت سطح آب همواره ثابت میماند.

           #1880
           باران یاوری

            سطح آب پایین می آید زیرا حجم یخ به طور غیر عادی بیشتر از آب است.

            #1611
            مجید1107

             سطح آب پایین می آید زیرا حجم یخ از حجم آب بیشتر است برای مثال هنگامی که آب را در فریزر می گذاریم تایخ بزند اگر ظرف را پر از آب کنیم هنگامی که یخ می زند یاسطح فوقانی آب برآمده می شود یا بدنه ظرف بعلت فشارهای ناشی از یخ دارای ناهمواری می شود واین نشان دهنده آن است که حجم یخ از حجم آب بیشتر است . در پاسخ به آن دوستی که بالا آمدن سطح آب دریا را دلیل بر بیشتر بودن حجم آب می دانند این را می گویم که یخ های قطبی از سطح آب بیرون زده اند و وقتی ذوب شوند آب دریا بالا می رود این مثل آن است که از یک منبع خارجی آب وارد دریا شود .

             #1600
             حميد

              ماداميكه يخ درون آب شناور است ( صرف نظر از آنكه يخ حاوي حباب هوا يا ديگر قطعات جامد اضافي باشد يا نباشد ) ، نيروي وارد از طرف قطعه يخ به آب كه معادل وزن آن است بوسيله آب خنثي مي شود . اما نيروي وارد از طرف آب به يك جسم خارجي مطابق قانون ارشميدس برابر با وزن آب جابجا شده توسط آن جسم است. بدين ترتيب نيروي وارد از طرف آب به قطعه يخ برابر وزن آب جابجا شده توسط يخ است و از طرفي برابر با وزن يخ ، بنابراين وزن يخ برابر با وزن آب جابجا شده خواهد بود و قطعه يخ پس از ذوب ، فضايي به اندازه آب جابجا شده اشغال خواهد نمود . از اينرو سطح آب پس از ذوب كامل يخ تغيير نخواهد كرد . اما هشدار دانشمندان در خصوص بالا آمدن سطح آب درياها ناشي از ذوب كوه هاي يخي ، شامل كوه هاي يخي شناور نمي شود بلكه به كوه هاي يخي غير شناور در آب مربوط است .

              #1599
              محمد حسین

               افزایش نگران کننده آب در کره زمین به دلیل تجمع آنها در قطبین در زمان یخبندان و ذوب شدن آن در حال حاضر و جاری شدن آن در کل آبها ست. اما پایین میرود چون یخاب حجم بیشتری نسبت به اب دارد البته در صفر.چون تنگ اب در محیط بیرون بوده یخ صفر درجه است.

               #1351
               wolf

                تفاوتی در سطح ایجاد نمیشود.زیرا جرم به شکل جامد(یخ)ویا هر شکل دیگری(حبابهای هوا)قبلا وارد آب تنگ شده و تنها تغییر حالت مواد را شاهد خواهیم بود. افزایش نگران کننده آب در کره زمین به دلیل تجمع آنها در قطبین در زمان یخبندان و ذوب شدن آن در حال حاضر و جاری شدن آن در کل آبها ست.

                #3160
                حسین

                 یخ تاثیر وزن خودشو روی اب گذاشته چون اگه یخو در بیاریم اب پایین میره اما هشدار اب شدن برفا اون دسته از برفهایی که روی کوه ها و زمین هستنو در بر میگیرن

                Viewing 14 replies - 1 through 14 (of 14 total)
                • You must be logged in to reply to this topic.