Home » Topics » معماهای فارسی » معماهای علمی » معماي علمي 7 – گرمکن های میکرو ویو

معماي علمي 7 – گرمکن های میکرو ویو

 • Creator
  Topic
 • #123
  حميد

   یکی از روزها در صف گرم کردن غذا در سالن غذا خوری شرکت بحث جالبی بین چند نفر از همکاران که نحوه کار اجاقهای میکرو ویو جلب توجهشان کرده بود ، شکل گرفت .
   نفر اول پرسید این اجاقها چگونه غذا را گرم می کنند .

   دیگری پاسخ داد به واسطه ذرات ساطع شده از تفنگ دستگاه که در قالب امواج الکترو مغناطیسی پر انرژی به سطح غذا می رسند . نفر اول گفت چرا این ذرات پر انرژی تنها غذا را گرم می کنند و کاری به کار ظرف آن یا سطوح داخلی دستگاه ندارند .
   نفر سوم که ناظر قضیه بود وارد بحث شد و گفت من در جایی خوانده ام ، مؤلفه های الکتریکی امواج الکترومغناطیسی از چنان خاصیتی برخوردارند که مولکولهای قطبی آب ( دیپل الکتریکی ) را به جنبش اضافی درآورده و با افزایش پدیده اصطکاک بین مولکولها سبب گرم شدن آنها می شوند .
   خب چرا فقط آب ؟
   (پاسخ همراه با لبخند ) چون امواج مزبور تنها آهنگ رقص مولکولهای آب را می نوازند ! ( اشاره به پدیده تشدید ) ، بعلاوه تنها مولکولهای آب درون مایع از پیوستگی کریستالی حداقل جهت جنبش برخوردارند ( چرا که دستگاه بخوبی قادر به گرم کردن غذاهای خارج شده از فریزر یا یخ که از همان مولکول آب ساخته شده نیست ) .
   نفر اول که دید دوست تازه واردشان اطلاعات خوبی در این زمینه دارد گفت : بحثهای علمی خوبی شکل گرفت . اما ابعاد فنی موضوع هنوز روشن نیست ، باید توضیح قانع کننده ای در مورد نحوه کار اجزاء ارائه شود .
   مثلاً نقش صفحه گردنده در دستگاه چیست ؟ و از آن مهمتر امواج الکترومغناطیس چگونه خود را به مولکولهای آب می رسانند و به زعم شما برای آنها آهنگ رقص می نوازند ! ؟ من فکر می کنم امواج الکترو مغناطیسی پس از ساطع شدن مطابق الگوی آشفته ای به هر طرف می روند و دلیلی ندارد انرژی الکتریکی خود را به نحو متمرکز روی مواد غذایی یا به زعم شما محتوای آبی آن صرف کنند . اگر می گفتید ما به وسیله ای شبیه خازن الکتریکی در اطراف ظرف غذا جهت اعمال یک میدان الکتریکی متغیر دسترسی داریم قابل قبول تر می بود .
   دوست تازه وارد که به یکباره در معرض سؤالات جدیدی قرار گرفت به فکر فرو رفت و تصمیم گرفت در این زمینه بیشتر مطالعه کند .
   آیا می توانید به او در این زمینه کمک کنید ، آیا توضیحی برای این موارد دارید ؟

  Viewing 1 replies (of 1 total)
  • Author
   Replies
  • #3336
   محمد

    سلام در اجاق مایکروویو از خاصیت نفوذ پذیری الکتریکی استفاده میشود.با زدن دگمه های مختلف ضریب نفوذ| پذیری مواد مختلف غذایی را تعیین میکنیم.چون ضریب نفوذ پذیری مواد غذایی مختلف با ظروف فرق میکند در نتیجه تنها مواد غذایی گرم ویا پخته خواهند شدوظرف گرم نمیشود

   Viewing 1 replies (of 1 total)
   • You must be logged in to reply to this topic.