Home » Topics » معماهای فارسی » معماهای علمی » معماي علمي 14 – توپ شمالی یا توپ کویری

معماي علمي 14 – توپ شمالی یا توپ کویری

 • Creator
  Topic
 • #130
  حميد

   دو توپ کاملاً مشابه یکی در شهر انزلی و دیگری در شهر یزد با فشار یکسان باد می شوند.این دو توپ در تهران با یک ترازوی کفه ای بسیار دقیق وزن می شوند به نظر شما کدامیک از این دو توپ سنگین تر خواهد بود؟

   دو توپ کاملاً مشابه یکی در شهر انزلی و دیگری در شهر یزد با فشار یکسان باد می شوند.این دو توپ در تهران با یک ترازوی کفه ای بسیار دقیق وزن می شوند به نظر شما کدامیک از این دو توپ سنگین تر خواهد بود؟

  Viewing 9 replies - 1 through 9 (of 9 total)
  • Author
   Replies
  • #1227
   saeed

    چون چگالی بخارآب از چگالی هوا بيشتر است بنابراین شمالی سنگین تر است

    #1228
    حمید

     از کجا می دانید چگالی بخار آب از چگالی هوا بیشتر است؟

     #1448
     گلاویژ

      هوا مخلوطی است از حدود 80% نیتروژن و 19% اکسیژن و 1% گازهای دیگر عدد جرمی چنین مخلوطی به 29 نزدیک است . وعدد جرمی بخا ر آب 18 است . بنابر این با فرض تساوی فشار ،توپ یزدی سنگین تر است

      #1500
      بنیامین

       توپ بندر انزلی سنگینتر است چون با فرض اینکه سطح دریای خزر برابر سطح دریاهای ازاد است فشار هوا در آنجا بیشتر از یزد بوده و لذا برای باد کردن توپ به همان میزان باید فشار بیشتری درون توپ ایجاد کرد و این یعنی جرم بیشتر هوا. به علاوه اگر اثر بخار آب را نیز در نظر بگیریم احتمالا” به خاطر فشار هوای بالاتر درون توپ اندکی از آن می تواند مایع شود و چون جرم حجمی مایع به مراتب بالاتر از گاز است به وزن توپ می افزاید.

       #1501
       حميد

        همانطور كه گلاويژ بدرستي بيان نموده وزن هم فشار و هم دماي هواي خشك بيشتر از هواي مرطوب است. زيرا هواي خالص و يا هواي همراه با بخار آب هر دو گاز كامل محسوب مي شوند. در گازهاي كامل مطابق قانون آووگادرو تعداد مولكولهاي تشكيل دهنده يك حجم مشخص گاز، به نوع گاز ارتباط ندارد و تنها از فشار و دماي گاز تبعيت مي كند. يعني تعداد مولكولهاي تشكيل دهنده دو حجم ثابت از هواي خشك و مرطوب در دما و فشار يكسان برابر است. در توپ شمالي مولكولهاي سبكتر آب جايگزين مولكولهاي سنگينتر هوا شده است، بنابراين توپ شمالي سبكتر از توپ كويري خواهد بود.

        #1612
        مجيد1107

         توپی که در کویر باد شده است سنگین تر است زیرا در کویر فشار هوا کمتر از سواحل شمالی است پس اگر با فشار یکسان هردو توپ را باد کنیم توپی که در فشار کمتری قرار دارد هوای بیشتری در خود ذخیره می کند. اگر هر دو توپ را در مکانی یکسان وزن کنیم در میابیم که توپی که در کویر باد شده است دارای وزن بیشتری است .

         #1623
         میثم

          با سلام اولا در سوال اینکه 1- توپها چگونه باد شوند و 2- در چه دمایی باد شوند مشخص نشده اما اگر توپها با کمپرسور باد شوند مسلما” توپ شمالی سنگینتر خواهد بود چون به دلیل وجود بخار آب و حالت evaporating cooling دمای آن پایین میآید که نتیجتا” چگالتر خواهد شد از طرف دیگر قطرات آب در این حجم جای مولکولهای هوا را اشغال میکند و از آجاییکه آب چگالتر از هواست جرم بیشتری خواهد داشت . اما در حالت دوم اگر توپها توسط دهان باد شوند از آنجاییکه تقریبا” میتوان گفت که بخار خارج شده از دهان تقریبا” در تمامی نقاط مشترک است توفیری حاصل نخواهد شد

          #1764
          انوش

           اصلا فكر بخار آب را نكنيد .فرض كنيد بخار آب در شهر يزد و بندر انزلي وجود ندارد و هواي هر دو شهر يكسان است اما فشار هوا در يزد كمتر و در انزلي بيشتر است ( بعلت مرتفع بودن يزد ) پس در يزد چون فشار اتمسفر كمتر است و هواي اطراف به جدار توپ فشار كمتري وارد مياورد بايد باد بيشتري وارد توپ كرد تا فشار معادل توپ انزلي بيابد و در نتيجه توپ بزرگتر از توپ انزلي ميشود وقتي توپ يزد را به انزلي ببريم بعلت بالا تر بودن فشار آتمسفر در انزلي فشار بيشتري به توپ وارد شده و در نتيجه فشار داخل توپ بالا ميرود و تازه توپ كمي كوچك هم ميشود اما هنوز بزرگتر از توپ انزلي است براي مساوي كردن فشار توپ يزدي با فشار توپ انزلي بايد كمي از باد توپ يزدي را خالي كنيم و بنابر اين وزن توپ يزدي بمقدار وزن هوائي كه از آن خارج ميكنيم بيشتر است . بعد از تخليه هوا بمقدار لازم حجم دو توپ برابر ميشود

           #3022
           سعید رحمتی

            بحث رطوبت به کنار فرض کنید فشار هوا در یزد 0.8 بار و در انزلی 1.1 بار است، هر دو توپ رو به اندازه 2 بار نسبی باد می شوند. یعنی 2.8 بار مطلق در یزد و 3.1 بار مطلق در انزلی، پس قطعا توپ انزلی سنگینتر خواهد بود. حالا اگه رطوبت رو هم به موضوع اضافه کنیم این مسئله به دلیل کندانس شدن آب موجود بر اثر افزایش فشار تشدید میشه و توپ انزلی باز هم سنگین تر میشه.

           Viewing 9 replies - 1 through 9 (of 9 total)
           • You must be logged in to reply to this topic.