Home » Topics » معماهای فارسی » معماهای علمی » معمای علمی شماره 17 – مسابقه دو

معمای علمی شماره 17 – مسابقه دو

 • Creator
  Topic
 • #133
  حمید

   دو دوست ورزشکار که یکی قهرمان دو استقامت و دیگری قهرمان کشتی فرنگی است با هم یک مسابقه دو تفریحی برگزار می کنند. این دو دوست هم وزن و تقریباً هم جثه هستند اما هر یک از اندامی متناسب با رشته ورزشی شان برخوردارند.
   قهرمان دو از پاهای قوی با عضلات حجیم و بالاتنه نسبتاً لاغر برخوردار است و دوست کشتی گیرش اندامی درست برعکس آن دارد. پس از پایان مسابقه هر دو هم زمان از خط مسابقه عبور می کنند. هر دو مسابقه را با سرعتی ثابت شروع و تقریباً با همان سرعت بپایان می رساندند.
   پس از مسابقه ،دو دوست برای صرف غذا به قهوه خانه می روند . دوست دونده که معلوم است خیلی گرسنه شده می گوید در واقع برنده اصلی مسابقه من هستم چون رشته ورزشی من دو میدانی است و بدنم برای چنین فعالیت ورزشی آماده تر است در نتیجه انرژی کمتری مصرف کرده ام.
   دوست کشتی گیر می گوید: به هر حال با هم از خط پایان عبور کردیم، ضمناً نحوه غذا خوردن تو حاکی از ادعایت نیست. من فکر می کنم کمتر خسته شده ام.
   در همین حال دوست سوم که روزگارش را در مدرسه و دانشگاه سپری کرده به آنها ملحق می شود و آنها او را به داوری علمی در این ارتباط دعوت می کنند. دوست سوم که در مراکز آموزشی دیر آشنایمان تحصیل کرده سعی می کند صورت مسئله را به یکی از مسائل حل شده که قبلاً با آنها برخورد کرده نزدیک کند تا با صرف کمترین وقت و انرژی جواب صحیح را بیابد. سپس بعد از کمی تأمل می گوید شما دو نفر تقریباً با سرعت ثابت در سطح افق حرکت کرده اید. بنابراین از نظر فیزیکی هیچکدام از شما کاری انجام نداده است چون جرمتان عمود بر نیروی وزنتان حرکت کرده است.
   دوست دونده می گوید : ولی ما مقدار زیادی انرژی صرف کرده و خسته شده ایم . دوست سوم می گوید: این دیگر مشکل شماست!
   دوستان ورزشکار می خندند و به شوخی به دوست سوم می گویند ما خیلی خوشبخت بودیم که وقتمان را مانند تو در دانشگاه و این قبیل جاها تلف نکردیم!

   خوب، به نظر شما حق با کدامیک از این سه نفر است؟ چه کسی انرژی کمتری مصرف کرده است؟

  Viewing 5 replies - 1 through 5 (of 5 total)
  • Author
   Replies
  • #1257
   طاهره خیابانی مقدم

    خب معلوم است خود دونده زیرا : سطح پاها بیش تر بوده در نتیجه اصطحکاک بیش تری در قسمت متحرک داشته و این که ماهیچه بیش تری داشته که باید انرژی اش توسط بدن تامین می شده ! و پاهای حجیمش فقط استقامت او را زیاد می کرده !

    #1259
    حمید

     با توجه به توضیحات ارائه شده ظاهراً به سؤال چه کسی انرژی بیشتری مصرف کرده پاسخ داده اند. به هر حال مطالب خوبی بیان شده اما فكر مي كنم هنوز جان مطلب بیان نشده است. نظر شما چیست؟

     #1284
     حميد

      اگر انسان به جای پا مکانیزمی شبیه چرخ می داشت ، برای جابجایی با سرعت ثابت v به جز تلفات حرکتی اندامها انرژی دیگری صرف نمی کرد. اما حرکت جانوران عموماً از طریق پاها اتفاق می افتد. وقتی شخصی با سرعت ثابت v حرکت می کند پاهای آن از سرعت متغیری برخوردارند.عضلات پا جرم آنرا از صفر به سرعت v رسانده و عضلات باز دارنده برای ایجاد تکیه گاه جهت حرکت پای بعدی سرعت آنرا به صفر می رسانند. از آنجا که حیمن حرکت تغییرات انرژی سینتیک معادل کار انجام شده است ، کار انجام شده روی پاهای انسان 1/2mv2+1/2mv2= mv2 خواهد بود. که در آن m وزن هریک از پاهای جانور و v سرعت حرکت آن است.اگر میزان راندمان عضلات (0.25 ) را نیز منظور نمائیم به رابطه 4mv2 برای انرژی مصرف شده می رسیم. خوب چنانکه مشاهده می کنید دونده ای که دارای پاهای سنگین تری است انرژی بیشتری مصرف می کند. به همین دلیل جانورانی مانند سگ تازی یا آهو که قسمت مهمی از عضلات پاهایشان درون بدنشان جای گرفته و بخش متحرک پاهایشان لاغر و کشیده است از سرعتهای زیادی برخوردارند.

      #1313
      مصطفی سعیدی

       ورزشکار دونده کمتر انرژی مصرف کرده است .چون قبلا دونده بوده است

       #2455
       ارژنگ

        100% دونده.1.چون دونده استقامت دارای پاهایی بلند است 2.تکنیک دویدن را میداند زیرا هرچه تکنیک دویدن بهتر باشه انرژی کمتری مصرف میشه 3.از لحاظ تمرین های هوازی بسیار اماده تر است 4.دارای بالاتنه ی لاقر و سبک است که به صورت ایرودینامیک عمل میکنه و باعث شکاف باد میشود 5.کشتی گیر به علت فشار بدنسازی دارای پاهایی به صورت پرانتز و بدنی قوزدار میباشد که باعث میشود انرژی بیشتری مصرف کنه.

       Viewing 5 replies - 1 through 5 (of 5 total)
       • You must be logged in to reply to this topic.