Home » Topics » معماهای فارسی » مباحث عمومی » معماي الكتريكي شماره 12 – طراحی مدار فرمان

معماي الكتريكي شماره 12 – طراحی مدار فرمان

 • Creator
  Topic
 • #177
  فيسل

   راه اندازی غیر اتوماتیک 4 موتور یکی بعد از دیگری با یک شستی استارت
   راه اندازی غیر اتوماتیک 4 موتور یکی بعد از دیگری با یک شستی استارت
   مي خواهيم با يك شستي استارت چهار الكترو موتور را راه اندازي كنيم، به نحوي كه فقط از چند كنتاكتور و يك شستي استارت و يك شستي استاپ استفاده شود، بدينصورت كه با فشار اول شستي استارت موتور اول و با فشار دوم شستي موتور دوم و همينطور تا موتور آخر روشن شود.

  Viewing 3 replies - 1 through 3 (of 3 total)
  • Author
   Replies
  • #1412
   بنیامین

    کافیست از یک شستی چهار کنتاکت NO ویک شستی چهار کنتاکت NC استفاده نماییم و مدار را به صورت معمول ببندیم لکن باید یک کنتاکت NO از هر کنتاکتور در مدار کنتاکتور بعدی سری شود. در این حال با اولین فرمان کنتاکتور شماره یک می بندد و مدار تغذیه کنتاکتور دوم نیز بسته میشود و الی آخر. در هر مرحله نیز با شستی استاپ کلیه موتورهای روشن شده خاموش میشوند.

    #2442
    Guest

     لطفاً واضح تر بنويسيد كه مثلاً من متوجه نشدم كه وقتي موتور دوم راه اندازي مي شود موتور اول خاموش مي شود يا اينكه روشن باقي مي ماند؟ و مثلاً گفته ايددر هرمرحله با شستي استوپ كليه موتورها خاموش مي شوند كه اگر در هر مرحله موتورها خاموش شوند چهار الكترو موتور چطور راه اندازي شوند؟ لطفاً بيشتر توضيح دهيد. مرسي

     #2443
     حمید

      در شکل زیر اگر شاستی استارت را به مدت طولانی نگاه داریم هر چهار موتور پشت سر هم استارت می شوند. اما اگر تنها یک پالس ایجاد کنیم، با اولین استارت موتور اول ، با دومین استارت موتور دوم و الی آخر هر چهار موتور با فشار مکرر یک شاستی استارت پشت سر هم استارت می شوند. با فشار شاستی استاپ نیز هر چهار موتور یکی پس از دیگری خاموش می شوند.

     Viewing 3 replies - 1 through 3 (of 3 total)
     • You must be logged in to reply to this topic.