Home » Topics » معماهای فارسی » پرسش های مفهومی » پرسش مفهومی شماره 4 – توان راکتیو

پرسش مفهومی شماره 4 – توان راکتیو

 • Creator
  Topic
 • #373
  حميد

   ميزان كيلو وات ساعت اندازه گيري شده توسط كنتور هاي الكتريكي دقيقاً معادل انرژي مصرف شده توسط بارهاي الكتريكي در يك بازه زماني مشخص است. ميزان كيلو وار ساعت اندازه گيري شده توسط كنتور معرف چيست؟
   ميزان كيلو وات ساعت اندازه گيري شده توسط كنتور هاي الكتريكي دقيقاً معادل انرژي مصرف شده توسط بارهاي الكتريكي در يك بازه زماني مشخص است. ميزان كيلو وار ساعت اندازه گيري شده توسط كنتور معرف چيست؟ آيا معرف انرژي مصرفي مجازي (غير واقعي) است؟ آيا معرف يك كميت الكتريكي مستقل از مفهوم انرژي است؟ آيا دقيقاً معادل انرژي مبادله شده بين توليد كننده و مصرف كننده در يك بازه زماني مشخص به دفعات متناسب با فركانس برق شهر است؟ معرف چه چيزي است؟

  Viewing 13 replies - 1 through 13 (of 13 total)
  • Author
   Replies
  • #1680
   سعيد باقراني

    توان اكتيو = توان واته = توان مفيد = تواني كه به اجبار از شبكه ميكشيم = تواني كه ما دوست داريم مصرف بشه = تواني كه باعث روشنايي در لامپ ميشه = تواني كه باعث گردش شافت موتورها مي شه = تواني كه در خطوط انتقال ارسال مي كنيم = p توان راكتيو = توان دواته = توان غير مفيد = تواني كه به اجبار با توان اكتيو منتقل ميشه = تواني كه ما دوست نداريم مصرف بشه = تواني كه باعث روشنايي در لامپ نميشه = تواني كه باعث گردش شافت موتورها نمي شه = تواني كه تنها با عث افزايش جريان در سيمها مي شه = تواني كه اجبارا با توان اكتيو در خطوط انتقال عبور مي كند = Q مفهوم ساده تر : يك جاده با عرض 10 كاميون تصور كنيد تمامي 10 كاميون به طور همزمان بار مشخصي را از نقطه 1 به نقطه 2 انتقال ميدن و بار خود را در نقطه 2 خالي مي كنند اما 2 كاميون بار خود را تخليه نمي كنند و با بار به نقطه اول بر مي گردند به طور ساده تر كم ميتونيم بگيم كه 8 كاميون توان اكتيو و 2 كاميون بار راكتيو هستند در مبحث برقي نيز توان راكتيو همان تواني است كه باعث اضافه جريان در سيمها مي شود اما اين اضافه جريان باعث انجام كاري نميشود و واجبارا از سيمها عبور مي كند خازن در اين مدارات به مفهوم يك بازرس در موقع تخليه بار در آن كاميونها مي باشد

    #2877
    حسین

     توان راکتیو را می توان به تانک آبی تشبیه کرد که ورودی و خروجی آن در بالای تانک تعبیه شده باشد به صورتیکه در ابتدا تا تانک پر اب نگردد امکان خروج اب که همان توان اکتیو می باشد میسر نیست. هر چه این تانک کوچکتر باشد زودتر به توان اکتیو می رسیم. از طرف دیگر پس از برقراری آب در خروجی، کماکان آب از تانک نیز عبور می کند بنابراین ظرفیت انرژی در تانک به صورت غیر قابل استفاده ذخیره می شود. در سیستم قدرت که شامل خازن و سلف (همان تانک ذخیره کننده) می شوند مقداری از انرژی در سیستم ذخیره شده و بلا استفاده می شوندکه با استفاده از سلف و یا خازن جبران کننده می توان سیستم را بهبود داد.

     #2571
     وحید

      پس چرا دستگاههای کاهش ضریب توان (cos phi) که موجب کاهش توان راکتیو می شه رو برای مصارف صنعتی و خانگی می فروشند ؟

      #2569
      حمید

       خیر

       #2568
       وحید

        با سلام ایا برای مصارف خانگی توان راکتیو در قبوض حساب می شه؟ اگه حساب می شه قیمت هر kvar چقدره؟

        #2058
        حمید

         معذرت می خواهم اما سوالتان قدری کلی است. بنده نمی دانم دقیقاً مشکل کجاست، اگر بیشتر توضیح بفرمائید ممنون می شوم. البته در ارتباط با فلسفه کلی خازن گذاری در شبکه می توان به موارد زیر اشاره کرد که امیدوارم منظورتان همین باشد. ایده خازن گذاری در شبکه در واقع به موضوع تولید توان راکتیو پراکنده در شبکه بر می گردد. همانطور که می دانید از عوارض تولید انرژی الکتریکی بصورت مجتمع ( در نیرو گاه ها) و انتقال و توزیع آن تا محدوده مصرف یکی افزایش سرمایه گذاری مرتبط با سیستمهای انتقال و توزیع همچنین پذیرش تلفات ناشی از آن است. بدین معنی که اگر موانع تکنولوژی-اقتصادی موجود اجازه می داد بهتر بود کار تولید انرژی در نزدیکترین نقطه به مصرف انجام شود. البته همه این موارد بیشتر به موضوع تولید توان اکتیو بر می گردد و در مورد تولید توان راکتیو وضعیت قدری متفاوت است. در واقع خازنها واحدهای تولید توان راکتیوی هستند که به راحتی در همه سطوح انتقال و توزیع شبکه الکتریکی قابل نصب و بهره برداری می باشند. بنابراین مثلاً ما برای تولید توان راکتیو مورد نیاز یک الکتروموتور نیازی نیست که کیلومترها دورتر این توان را توسط واحد تحریک یک ژ نراتور تولید و با هزینه زیاد تا محل مصرف حمل کنیم، منطقی تر آن است که در همان محل نصب الکتروموتور این توان راکتیو تولید و در همان جا به مصرف برسد تا از عوارض اشغال ظرفیت بالا دستی همچنین تلفات انرژی ناشی از آن رها شویم. شرکتهای برق منطقه ای برای تشویق مشترکان در استفاده از جبران سازهای محلی اقدام به تعریف تعرفه های خاصی برای نرخ مصرف انرژی راکتیو نموده اند تا مصرف کنندگان تشویق به استفاده از آنها شوند. البته کاربرد خازنهای سری در خطوط انتقال جهت افزایش توان انتقالی آنها همچنین خازنهای موازی برای کنترل توان راکتیو سیستم در سطوح ولتاژی انتقال نیز مرسوم هستند که هر یک بحثهای مفصل مربوط به خود را طلب می کنند.

         #2057
         ایمان

          سلام،جهت کاهش توان راکتیو خازن گذاری باید چگونه باشد؟

          #1909
          حمید طاهری نجف آبادی

           با برآوردهای من اگر ما یک دست را جهت بستن دری بکار ببریم نیرویی که جهت بستن در استفاده میشود را همان توان اکتیو در نظرمی گیریم و خود دستمان را به عنوان توان راکتیو درنظرمیگیریم .به عبارت دیگر توان راکتیو توانی است که به صورت رفت و برگشتی در سیستم میباشد ولی به کاربرده نمیشود

           #1907
           حمید

            اگر بدنبال مثال مکانیکی هستید شاید بهترین مثال آن حرکت نوسانی پاندول ساعت یا الاکلنگ بچه ها باشد. در یک نوسانگر بدون اصطکاک دائماً انرژی پتانسل از یک سمت به سمت دیگر با حرکت نوسانگر منتقل می شود که شبیه انرژی راکتیو در مدارات الکتریکی است. در این نوع حرکت ما با انرژی موهومی یا غیر واقعی مواجه نیستیم بلکه با یک مقدار محدود انرژی سروکار داریم که مصرف نمی شود و دائماً از شکل انرژی پتانسیل به شکل انرژی جنبشی ( در بیان کلاسیک آنها ) تغییر وضعیت می دهد. در اینجا به دلیل عدم مصرف انرژی صحبت از نرخ تولید یا مصرف انرژی بی معنی است. به عبارت دیگر توان راکتیو از آن حیث که با یک مقدار مشخص انرژی ارتباط دارد واقعی است ولی این وجه واقعی بودن هیچ شباهتی با واقعی بودن توان اکتیو ندارد. در الاکلنگ مذکور اگر از اصطکاک میله با تکیه گاه نتوانیم صرفنظر کنیم همان مقدار اندک انرژی ذخیره شده در سیستم که در قالب انرژی راکتیو در حال نوسان است به تدریج در محل اصطکاک مصرف شده ( ظهور توان اکتیو ) و مانع از تداوم نوسان مکانیکی می شود. نقش اصطکاک مورد اشاره را در مدارات الکتریکی می تواند مقاومت سیم اتصالی بین یک سلف و یک خازن فرضی بازی کند.

            #1757
            گلاویژ

             آن انرژِ ی که در موقع بار دار کردن شبکه از ژنراتور ها کشیده می شود و در موقع بی برق کردن مصرف می شود انر ژِ ی ذخیره شده در خاصیت خازنی ( کاپاسیتیو ) شبکه است و ربط مستقیمی به جریان تحریک ندارد . در شرایط ایده آل برای شارژ خازن نیرویی به ژنراتور و توربین تحمیل نمی شود . گذشته از آن ژنراتوری که 300 مگا وات توان اکتیو تولید می کند( با ضریب قدرت 0.8 ) ، 225 مگا وار توان راکتیو تولید می کند و این کم نیست . بعضی مفاهیم با هم خلط شده اند . گاهی اوقات ژنراتور در شرایط بی باری مطلق به شبکه سرتاسری وصل می شود . یعنی جریان تحریک به گونه یی است که در لحظه ی وصل ژنراتور به شبکه هیچ گونه جریانی اعم از اکتیو و راکتیو مبادله نمی کند .و اگر وصل ژنراتور به شبکه ی خودی را بخواهیم تصور کنیم بالا رفتن تدریجی جریان تحریک و به تبع آن ولتاژ دارای یک شرایط گذراست و یک شرایط پایدار . در واقع انرژی تولید شده و مصرف شده در موقع قطع و وصل شبکه دخالت دادن شرایط واقعی بر مدل ایده آل است . بعنی پذیرفته ایم خازن ایده آل وجود ندارد .

             #1682
             حميد

              توان لحظه اي نرخ تغييرات انرژي در هر لحظه است.بنابراين در يك لحظه ممكن است مقدار انرژي بسيار كم باشد اما نرخ تغييراتش زياد، در آن صورت توان راكتيو معرف ماكزيمم توان لحظه اي راكتيو يا ماكزيمم نرخ تغييرات انرژي در يك بازه زماني قابل تكرار است. براي ولتاژ، جريان و توان لحظه اي مي توان نوشت: V=Vm COS ?t I=Im COS (?t-?) P=V.I = Vm.Im COS ?t COS (?t-?) P = Vm/?2 .Im/?2 COS ? (1+ COS 2?t) + Vm/?2 .Im/?2 SIN ? SIN 2?t در معادله بالا جمله اول معرف توان اكتيو لحظه اي و جمله دوم به عنوان توان راكتيو لحظه اي تعريف شده است. همانطور كه مشاهده مي كنيد جمله متغير با زمان اول از يك مقدار متوسط غير صفر برخوردار است كه به آن توان اكتيو مي گويند. در واقع انتگرال زماني تابع مذكور در بازه تكرار تابع معرف يك مقدار اسكالر مستقل از زمان است كه به آن اصطلاحاً توان اكتيو مي گويند. حاصلضرب اين مقدار در زمان معرف كميت فيزيكي انرژي است كه به طور مستقيم توسط كنتورهاي واته اندازه گيري مي شود Pa = Vm/?2 .Im/?2 COS ?= VRMS . IRMS COS ? W= Pa. t اما در مورد جمله دوم معادله ذكر شده، انتگرال زماني تابع در بازه تكرار آن برابر صفر است. با اين حال در تشابه با توان اكتيو مقدار ماكزيمم اين تابع متغير را اصطلاحاً توان راكتيو مي خوانند. حاصلضرب اين مقدار در زمان معرف هيچ كميت فيزيكي تيست، بلكه تنها يك بيان رياضي است. Qr = Vm/?2 .Im/2 SIN ? = VRMS . IRMS SIN? حتي در صورتي كه بخواهيم از انرژي رد و بدل شده بين منبع و بار صحبت كنيم ، بايد انتگرال مزبور براي يك نيم سيكل مثبت و يا منفي در پريود تغييرات تابع محاسبه شده و پس از آن نيز بايد از تعداد دفعات مبادله انرژي بين منبع و بار در يك بازه زماني تعريف شده سخن به ميان آورد. در آن صورت نيز تنها مضربي از جمله معروف توان راكتيو، در معادلات وارد مي شود. در واقع انرژی راکتیو ( البته نه آن چیزی که کنتورهای راکتیو نشان می دهند، چون اساساً کمیت نشان داده شده توسط کنتور از دیمانسیون انرژی برخوردار نیست )، یک مقدار اندک انرژی است ( در مقایسه با توان اکتیو تبادل شده در شبکه) که توسط سیستم تحریک ژنراتورها تولید می شود. این انرژی یکبار موقع برقدار کردن شبکه تولید و موقع بی برق نمودن آن مصرف می شود. بین این دو زمان نیز مقدار انرژی مذکور ثابت و بین منبع و مصرف کننده تبادل می شود.

              #1681
              حميد

               تعابير زيبايي مورد استفاده قرار گرفته است. اما لطفاً بفرمائيد آيا توان راكتيو مصطلح در مهندسي برق با مفهوم انرژي ( قابليت انجام كار) ارتباط دارد يا نه؟ آيا مقدار اندازه گيري شده توسط كنتور راكتيو همان مقدار واقعي انرژي جابجا شده بين منبع و مصرف كننده است؟ در برآورد انرژي اكتيو ، فاكتور زمان اهميت دارد يعني با يك توان مصرفي ثابت هر چه زمان بيشتر شود انرژي مصرفي در سيستم هم بيشتر مي شود. آيا فاكتور زمان در پارامترهاي راكتيو نيز همين اثر را دارد؟ بالاخره ديمانسيون KVARH اندازه گيري شده توسط كنتور نيز مانند ديمانسيون KWH است يعني قابل تبديل به كالري يا ژول است؟

               #3276
               ناشناس

                برای اندازه گیری توان راکتیو و ظاهری باید چکار کرد؟(به طور عملی)

               Viewing 13 replies - 1 through 13 (of 13 total)
               • You must be logged in to reply to this topic.