Home » Topics » معماهای فارسی » ماشین های الکتریکی » معمای ماشین شماره 13 – موتور یا ژنراتور

معمای ماشین شماره 13 – موتور یا ژنراتور

 • Creator
  Topic
 • #438
  میثم

   تو مصاحبه شرکت گاز یه سئوال از من پرسیدن که برام خیلی جالب بود فکر کردن در موردش بی ثمر نیست.
   اگه سرعت یه موتور آسنکرون رو حین کار با یه گرداننده به بالای سرعت سنکرون برسونیم چه اتفاقی میوفته؟ اصلا امکان همچین کاری وجود داره؟

  Viewing 4 replies - 1 through 4 (of 4 total)
  • Author
   Replies
  • #1813
   حمید

    1- ماشین آسنکرون پس از گذار از سرعت سنکرون از حالت موتوری به حالت ژنراتوری می رسد و در این حالت امکان تحویل توان اکتیو به شبکه میسر می شود. آیا برای تحویل توان راکتیو به شبکه حتماً باید از سرعت سنکرون گذشت؟ 2- چنین چیزی ممکن است و یکی از روشهای معمول در نیروگاه های بادی و آبی کوچک استفاده از ژنراتورهای سنکرون به دلیل رفتار مناسبشان در شرایط ناگزیر حاکم بر نیروگاه های مذکور است. 3- اگر مصاحبه کننده می پرسید: سرعت میدان گردان حاصل از جریان روتور در کدامیک از حالتهای موتوری یا ژنراتوری یک ماشین سنکرون بیشتر است، چه پاسخی می دادید؟

    #1830
    Guest

     ثابت است

     #2638
     هادی

      در این صورت موتور تیدیل به مولد می شود ولی برای تولید میدان گردان خود از شیکه توان راکتیو می کشد و توان اکتیو تولید می کند که در مزارع بادی از این حالت استفاده می شود.

      #2740
      پویا

       با سلام اگر منظور از سرعت میدان گردان روتور نسبت به استاتور است،در هر حالت ثابت است.زیرا میدان روتور و استاتور در هر حالت در هم قفل شده و نسبت به هم ساکن اند.ولی اگر منظور از سرعت میدان روتور نسبت به خود روتور باشد،در حالت ترمزی که بیشترین لغزش را داریم(s>1)بیشترین سرعت میدان روتور نسبت به روتور را خواهیم داشت.زیرا فرکانس روتور برابر است با فرکانس استاتور ضرب در لغزش.

      Viewing 4 replies - 1 through 4 (of 4 total)
      • You must be logged in to reply to this topic.