Home » Topics » معماهای فارسی » حفاظت الکتریکی » معمای حفاظت شماره 48 – سنکرون چک

معمای حفاظت شماره 48 – سنکرون چک

 • Creator
  Topic
 • #453
  محسن

   می خواستم بدونم چرا بعضی از رله ها برای فانکشن چک سنکرون فقط ولتاژ یک فاز را می گیرند؟
   می خواستم بدونم چرا بعضی از رله ها برای فانکشن چک سنکرون فقط ولتاژ یک فاز را می گیرند؟

  Viewing 7 replies - 1 through 7 (of 7 total)
  • Author
   Replies
  • #1846
   حمید

    برای چک شرایط سنکرون در دو طرف یک کلید سه فاز، ارزیابی سنکرونایزینگ روی یک فاز کفایت می کند، زیرا در سیستم سه فاز هر یک از فازها به واسطه اتصالات در سمت منبع یا بار از پیوند الکتریکی برخوردارند و این تضمین کتننده مشابهت تغییرات فازی روی فازهای مختلف خواهد بود. ابهامی که معمولاً وجود دارد مربوط به وجود رله سنکرون تکفاز در اسکیم اتو رکلوزر تک فاز است. در این حالت این سوال پیش می آید که چنانچه رله چک سنکرون روی فاز سالم کلید قرارداشته باشد و بر اثر تریپ تک فاز فقط فاز معیوب قطع شده باشد، رله سنکرون به هنگام عملکرد اتورکلوزر تک فاز چه چیزی را چک می نماید؟ واقعیت آن است که در قطع تک فاز کلید، رله چک سنکرون هیچ کاربردی ندارد و در اتورکلوز تکفاز نیازی به چک سنکرونایزینگ که بطور معمول عمل رکلوزینگ را حدود 0.2 ثانیه به تعویق می اندازد نیست. حتی در شبکه های شامل خطوط موازی در صورت اطمینان از وجود همزمان لااقل دو خط موازی در شبکه چک سنکرون ضرورتی ندارد. تنها حالتی که درگیر نمودن هر سه فاز سیستم در فرآیند آشکار سازی شرایط سنکرون اهمیت دارد، دستگاه سنکرون اسکوپ است که با دریافت ولتاژهای هر سه فاز دو طرف کلید امکان گردش کویلی که متناسب با فرکانس لغزش دو سوی کلید عمل می کند را فراهم می نماید.

    #1848
    محسن

     برای چک شرایط سنکرون در دو طرف یک کلید سه فاز، اگر سیستم نامتعادل باشد آیا باز هم سنکرون چک روی یک فاز کفایت می کند؟ چرا؟ سوال من دقیقا در مورد رله 7sj64 است این رله جهت فانکشن 25، سه ورودی ولتاژ از یک طرف کلید دارد و یک ورودی ولتاژ از طرف دیگر کلید. می خواستم ببینم در یک شبکه نامتعادل، فانکشن 25 این رله چطور عمل می کند؟ معمولا برای چک سنکرون 2 فاز و نول لازم می باشد.

     #1849
     حمید

      تعادل یا عدم تعادل ولتاژی یا جریانی مدار سه فاز ارتباطی با سنکرونایزینگ ندارد. اساساً تنها در یک شبکه سنکرون یکپارچه موضوع فاز و تعادل آن قابل تعریف است. در اسکیمهای ریکلوزینگ تکفاز همواره پس از قطع یکفاز با یک شبکه نامتعادل روبرو هستیم اما به دلیل اتصال دو فاز دیگر سنکرونایزینگ بهم نمی ریزد.

      #1850
      Guest

       ببخشید که دوباره سوال را تکرار می کنم در این مسئله من اصلا به ریکلوزینگ و سنکرونایزینگ ;کاری ندارم . این رله فقط در سطح MV می خواهد عمل چک سنکرون را انجام دهد منم می خواستم ببینم چرا از یک طرف فقط یک ورودی ولتاژ می گیرد(کلید سفاز است رله هم همینطور) سوال من دقیقا در مورد رله 7sj64 است این رله جهت فانکشن 25، سه ورودی ولتاژ از یک طرف کلید دارد و یک ورودی ولتاژ از طرف دیگر کلید. می خواستم ببینم ، فانکشن 25 این رله چطور تنها با یک ورودی ولتاژ از یک طرف به کلید سه فاز اجازه وصل می دهد؟

       #1851
       حمید

        رله 7SJ64 زیمنس یک رله مالتی فانکشن شامل فانکشنهای 25 و 25A است. در مورد فانکشن ساده 25 یا چک سنکرون اساساً دو ولتاژ واقع در طرفین کلید کفایت می کند اما در استفاده از فانکشن 25A یا اتو سنکرونایزینگ که معمولاً در مورد اتصال ژنراتور به شبکه مصداق می یابد دیگر فازهای سیستم نیز برای افزایش برخی تمهیدات به رله وارد می شود ( البته در این حالت نیز چک سنکرونایزینگ باز هم از طریق دو ولتاژ در طرفین کلید واقع می شود). Connections 7SJ64 provides three voltage inputs for the connection of voltage V1 and one voltage input for voltage V2 (see Figure 2-78 and Figure 2-77). According to definition, the three-phase voltage is the reference voltage V1. To compare the three-phase voltage V1 with voltage V2 correctly, the connection type of voltage V2 must be signalled to the device. Address CONNECTIONof V2 assumes this task (parameter 6×23). If three phase-to-ground voltages are connected to side V1, then any phase-phase or phase-to-ground voltage can be used and configured as voltage to be synchronized V2. If two phase-phase voltages are connected in V-connection to side V1, then the voltage V2 to be synchronized must be a phase-phase voltage. It must be connected and configured. Single-phase connection is also possible for side V1. In Address 240 VT Connect. 1ph this information must be communicated to the device (see above). Setting of address 213 is not relevant in that case. Compared to voltage of side 1 the voltage to be synchronized must be equal in type and phase. Address 6×23 CONNECTIONof V2 is hidden for single-phase connection. Figure 2-79 shows an example for a singlephase connection. به ترتیبی که در زیر آمده سنجش بیش از یک ولتاژ چک PHASE SEQUENCE را امکان پذیر می نماید، در برخی کاربردها نیز از وجود فازهای دیگر برای چک پیوستگی مدار در ثانویه PT استفاده می شود. همچنین در سیستمهای نول ایزوله به دلایل ذکر شده در زیر استفاده از ترانسهای تکفاز ایزوله توصیه نمی شود، که برای شرح بیشتر آنها می باید به کتابچه های فنی مفصلتر سازنده رجوع نمود. Below figure shows a three-phase connection. The measuring voltage is the phase-to phase voltage UL12 which is used for the synchronization function. The voltage inputs Ua and Ub can be connected on the side 1 and the voltage inputs Ud and Ue on the side 2. Since the winding sense of the voltage inputs Ub and Ue is changed opposite the other inputs, the connection of the corresponding second voltage input (Ub or Ue) takes place in inverse polarity (also anti-parallel). The sum of these voltages rotated by 180˚ to each other on each side must be zero. This allows a steady check of the measurement circuit as well as of the whole measuring channel of the voltage transformer circuit up to the recording of the measuring values. At each third measurement input, for three-phase power systems a second phase-to phase voltage (voltage UL23) can be connected which

        #1857
        Guest

         می خواستم در مورد این جمله که نوشتید “در مورد فانکشن ساده 25 یا چک سنکرون اساساً دو ولتاژ واقع در طرفین کلید کفایت می کند” بیشتر توضیح بدهید؟ بعنوان مثال در رله 7SJ64 ، اگر به ورودی V2 از رله، ولتاژ فاز A از باسبار را بدهیم و رله تشخیص داد که این ولتاژ با یکی از ولتاژ های فاز در ورودی V2 سنکرون است ، آنگاه چه دلیلی دارد که ولتاژ دو فاز دیگر روی باسبار(فاز های B, C) با ولتاژ دو فاز دیگر باقیمانده در ورودی V1 رله(نمونه ولتاژ قبل از ترانس) سنکرون باشد؟؟

         #1860
         حمید

          ببینید حق با شما است قطعاً اطمینان ناشی از یک اندازه گیری سه فاز معادل یک اندازه گیری تک فاز نیست، اما انتخاب سیستم تکفاز یک انتخاب اقتصادی است. اگر از مجموعه سه فاز یک سوی کلید مثلاً یکی از فازها بر اثر پارگی خط قطع شده باشد و اتفاقاً رله سنکرون تکفاز روی همین فاز قطع شده قرار داشته باشد، رله با اندازه گیری ولتاژ روی فاز معیوب ارزیابی غلطی از دو فاز دیگر خواهد داشت، اما توجه فرمائید که رله سنکرون مسئول چک همه شرایط سیستم نیست بلکه در کنار دیگر تجهیزات نظارتی سیستم قادر به انجام وظیفه است. همانطور که قبلاً عرض کردم در برخی سیستمهای سنکرونایزینگ، ولتاژ سه فاز دو طرف کلید مورد سنجش قرار می گیرند اما این موضوع عمومیت نداشته و در اکثر موارد چک شرایط یک فاز کافی تشخیص داده می شود. در سیستمهای یکپارچه آنچه احتمال از سنکرون خارج شدن کوتاه مدت ( در حدی که دیگر تجهیزات نظارتی سیستم قادر به پاسخگویی نباشند ) دو بخش یک سیستم را بوجود می آورد وقوع پاور سوئینگ است که طبیعتی سه فاز دارد. در شرایطی که یک خطای دامنه دار مثل خرابی تپ چنجر ترانس روی یکی از فازها موجب عدم تعادل ولتاژی در سه فاز می شود این رله چک سنکرون نیست که می باید نسبت به این مشکل عکس العمل نشان دهد، علاوه بر آن در این شرایط ایراد سیستم با وصل کلیدی که یکفازش سنکرون و دوفاز دیگرش مشکل دارند بیشتر نمی شود. در حقیقت رله چک سنکرون قرار است دو سیستم سالم در هر دو طرف را به هم وصل کند.

         Viewing 7 replies - 1 through 7 (of 7 total)
         • You must be logged in to reply to this topic.