Home » Topics » معماهای فارسی » معماهای منطقی » معمای منطقی شماره 22- رهایی از زندان

معمای منطقی شماره 22- رهایی از زندان

 • Creator
  Topic
 • #464
  سبحان

   یک زندانبان سه زندانی را دستگیر کرده و آن ها را در سه اتاق مجزا که هیچ گونه ارتباطی با یک دیگر و با محیط بیرون از سلول ندارند می اندازد…..
   یک زندانبان سه زندانی را دستگیر کرده و آن ها را در سه اتاق مجزا که هیچ گونه ارتباطی با یک دیگر و با محیط بیرون از سلول ندارند می اندازد. یک اتاق در زندان وجود دارد که در آن فقط یک لامپ و کلید آن است( توجه داشته باشید فقط یک لامپ و کلید و نه هیچ چیز دیگری) . زندانبان به آنها قول می دهد که آنها را هر چند وقت یکدفعه به این اتاق ببرد (ترتیبی وجود ندارد یعنی ممکن است نفر a را صد بار قبل از اینکه b را برای اولین بار ببرد, به اتاق ببرد .) .این سه نفر قبل از رفتن به سلول هایشان می توانند با هم نقشه ای بکشند . بگویید که این نقشه چه باشد تا این افراد آزاد شوند . (شرط آزادی: اگر کسی وارد اتاق شود و ادعا کند دو نفر دیگر قبل از او به اتاق آمده اند و ادعایش درست باشد هر سه آزاد می شوند و اگر غلط باشد هر سه اعدام میشوند )

  Viewing 6 replies - 1 through 6 (of 6 total)
  • Author
   Replies
  • #1869
   ابوذر

    شرط بگذارند هر کس به اتاق رفت اگر لامپ به پاترم بسته بود و روشن می شد یعنی اولین نفر وارد شونده به اتاق است. لامپ را باز کرده بر زمین بگذارد. هر کس به اتاق رفت و لامپ بر زمین بود یعنی دومین نفر وارد شده است و لامپ را به پاتروم ببندد و روشن کند. نفر آخر و ادعا کننده آزادی کسی است که اولین بار وارد اتاق شود و لامپ روشن باشد.

    #2393
    یوسف

     فکر نکنم باز کردن لامپ درست باشد! نفر سوم را مسؤل خاموش کردن لامپ می کنیم و نفر اول و دوم هرکدام یکبار وقتی وارد اتاق شدند و لامپ اتاق خاموش بود آن را روشن می کنند. نفر سوم وقتی بار دوم چراغ راخاموش کرد، ادعا می کند دو نفر دیگر قبل از او به اتاق آمده اند.

     #2453
     ارژنگ

      قرار میزارن نفر اول لامپ را روشن کنه نفر دوم که وارد میشه لامپ روشن رو میبینه و بعد لامپ رو میشکنه و نفر سوم که وارد میشه لامپ شکسته را میبینه

      #2655
      محمد

       نفر اول در روز اول وارد اتاق می شود و چراغ را روشن می کند و تا پایان هر بار که به اتاق برود تغییری در روشن و خاموش کردن لامپ نمیدهد. بعد از چند روز بالاخره نفر دوم به اتاق برده می شود. وی با دیدن چراغ روشن متوجه رفتن نفر اول به اناق شده و لامپ را خاموش می کند. و دیگر کاری به لامپ ندارد. با ورود نفر سوم به اتاق و مواجهه با لامپ خاموش می تواند ادعا کند که همه وارد اتاق شده اند. یعنی مواجهه با لامپ خاموش کلید پیروزی است.

       #2963
       Guest

        این معما اصلا منطقی نیست به روش های نامحدودی میتونن نقشه بریزند که حتی به لامپ و کلید هم کار نداشته باشد مثلا رو دیوار علامت بزارند یا کنار کلید علامت بزارن یا اسمی بنویسند

        #3049
        ساوالان

         ممکن است لامپ از اول روشن باشه و وقتی نفری که نمیدونه نفر اول هست بره تو اتاق خاموشش کنه انوقت نفر دوم که میره فکر میکنه نفر سومه که غلطه

        Viewing 6 replies - 1 through 6 (of 6 total)
        • You must be logged in to reply to this topic.