Home » Topics » معماهای فارسی » سیستم زمین » معمای سیستم زمین شماره 11 – نحوه زمین کردن سیستمهای فشار متوسط

معمای سیستم زمین شماره 11 – نحوه زمین کردن سیستمهای فشار متوسط

 • Creator
  Topic
 • #480
  حمید

   همانطور که می دانید نحوه زمین کردن سیستمهای فشار متوسط ( رده ولتاژی بین 1000 تا 35000 ولت ) بر خلاف سیستمهای فشار ضعیف و قوی که از نوع اتصال مستقیم و بدون واسطه یا Solidly است، در اغلب موارد Impedance grounded انتخاب می شود.

   همانطور که می دانید نحوه زمین کردن سیستمهای فشار متوسط ( رده ولتاژی بین 1000 تا 35000 ولت ) بر خلاف سیستمهای فشار ضعیف و قوی که از نوع اتصال مستقیم و بدون واسطه یا Solidly است، در اغلب موارد Impedance grounded انتخاب می شود.
   به نظر شما کدام ویژگی سیستمهای مزبور سبب احتراز از روش زمین مستقیم نقطه نوترال می شود؟ چرا همان دلایل نمی توانند در مورد سیستمهای فشار ضعیف یا قوی نیز صادق باشند؟

  Viewing 6 replies - 1 through 6 (of 6 total)
  • Author
   Replies
  • #1901
   نادر

    تجهیزات متصل به سیستم فشار متوسط ژنراتور ها و موتور های مهم و گران قیمت هستند . زمین کردن مستقیم نقطه ی نیوترال سبب شدید شدن میزان جریان اتصال کوتاه سیم پیچ به هسته در ماشین می شود و این به نوبه ی خود سبب گرانی تعمیر و جایگزینی است . در سیستم فشار ضعیف چنین حکمی نیست ، در عوض بهتر است جریان اتصال زمین سریعاً تشخیص داده شده و قطع شود . در سیستم فشار قوی آن چه به آن متصل است سیم پیچ طرف فشار قوی ترانسفور ماتور های قدرت است .اگر در آنجا نقطه ی نیوترال مستقیم زمین نشود در اتصال کوتاه ها ، ولتاژ های گذرای بسیار شدیدی خواهیم داشت که هزینه عایق بندی را بسیار بالا می برد و ترانسفور ماتور گران تمام می شود

    #1906
    محمد والی نژاد

     جایی اینطور خواندم که ولتاژهای تماسی و گام ( Step & touch potentials) در هنگام خطای اتصال زمین در حالتی که نقطه نوترال با مقاومت زمین شده است ، بسیار کاهش می یابند زیرا که جریان خطای زمین محدود شده است ،و این برای حفاظت جان افرادی که با این سیستمها کار می کنند ، بسیار حیاتی می باشد. نظر شما چیه ؟

     #1908
     بنیامین

      حفاظت از جان انسان و پایین آوردن ولتاژ تماسی و ولتاژ گام ، حتی در حالت زمین کردن مستقیم نیز میسر است . بنا براین من با نظر نادر موافقم که حفاظت از طریق امپدانس برای سیستم فشار متوسط به دلیل گرانی ماشین های متصل به آن است .

      #1913
      حمید

       آقا نادر ، چرا در سیستمهای فشار ضعیف چنین حکمی نیست، مگر سیستم فشار ضعیف گران قیمت کم داریم یا سیستمهای فشار قوی ارزان قیمتند؟

       #1916
       نادر

        من چنین حرفی نزده ام . دوباره جواب اینجانب را مرور کنید

        #1928
        حمید

         ضمن تشکر از پاسخهای خوب ارائه شده ، به نظر بنده تفاوت اساسی فالتهای فشار قوی و ضعیف در انرژی قوسهای شکل گرفته ناشی از آن خطاها و میزان انرژی قابل انتقال به محیط توسط پلاسمای شکل گرفته است. در واقع میزان تخریب ناشی از عبور جریان اتصال کوتاه بدون واسطه قوس در سیستمهای مختلف ولتاژی کاملاً یکسان است اما وقتی قوس شکل می گیرد اوضاع فرق می کند. از آنجا که مواد مورد استفاده در ساختمان هسته و سیم پیچی ماشینهای فشار ضعیف و قوی تقریباً یکسان است نمی توان انتظار داشت آثار تخریبی حاصل از قوسهای فشار قوی و ضعیف روی آنها یکسان باشد. مثلاً انرژی لازم برای تبخیر یک پوند مس یا فولاد حدود 4000 کیلو ژول است و یا انرژی لازم جهت شروع تخریب فلزی در یک تابلو حدود 30 کیلو ژول صرف نظر سطح ولتاژی مورد استفاده آن است. شاید تا بحال تابلوهای فشار متوسط تست شده در برابر قوس را دیده باشید، مانند آن است که درون تابلو انفجاری رخ داده باشد اما میزان تخریب قوسهای فشار ضعیف تا این حد نیست. بنابراین در سیستمهای فشار متوسط به دلیل سهم قابل توجه خطاهای زمین در بین خطاهای سیستم قدرت ، از برخی مزایای مهم زمین مستقیم جهت کنترل انرژی قوس صرف نظر می شود. در سیستمهای فشار قوی نیز تنها دستگاهی که در معرض این قوسهای مخرب قرار می گیرد، سیم پیچی ترانسفورماتور است که آن نیز به دلیل احاطه شدن با روغن ترانس قابل کنترل است. بنابراین در اینجا نیز می توان از مزایای فنی زمین مستقیم بهره لازم را برد. همچنین به دلایل اقتصادی ایزولاسیون مورد استفاده در سیستمهای فشار متوسط در حد فشار ضعیف انتخاب نمی شود. مثلاً در سیستمهای فشار ضعیف ایزولاسیون اعمالی معادل 2Un+1000 ولت است که در مورد یک موتور 400 ولت می شود 1800 ولت یعنی 4.5 برابر ولتاژ نامی آن، اما این عدد برای یک موتور 4 کیلو ولت در حدود 2.25 است. پس در این سیستمها باید بیشتر نگران فالت بود.

        Viewing 6 replies - 1 through 6 (of 6 total)
        • You must be logged in to reply to this topic.