Home » Topics » معماهای فارسی » مباحث عمومی » معمای الکتریکی شماره 7 – آیا طراحی Over design همیشه از لحاظ فنی بهتر است؟

معمای الکتریکی شماره 7 – آیا طراحی Over design همیشه از لحاظ فنی بهتر است؟

 • Creator
  Topic
 • #49
  حمید

   بخشی از یک مدار کنترل DC شامل دو رله کمکی بسیار حساس و یک دیود جهت جدا سازی مناسب این دو مدار است.

   مدار به نحوی طراحی شده است که کنتاکت های راه انداز رله ها هر یک نسبت به راه اندازی و رها نمودن رله اختصاصی خود مطابق شکل زیر عمل کند.

   دیود مورد اشاره در شرایط عملکرد کنتاکت C1 ، واسطه وصل رله R2 نیز می باشد. دیود پس از گذشت مدتی از کارکرد مدار می سوزد و فرد مسئول تعمیرات سعی می کند دیود مذکور را با نوع مشابه جایگزین نماید. اما او قادر به یافتن دیودی با همان مشخصات قبلی نیست. او در بازار دیودی با مشخصات الکتریکی ظاهراً بهتر می یابد. دیود جایگزین از مشخصات ولتاژی دیود قبلی برخوردار است اما جریان نامی آن (جریان قابل تحمل عبوری از دیود) بسیار بیشتر از دیود قبلی است.
   به هر حال پس از نصب دیود جدید مشکلاتی در نحوه عملکرد مدار پیدا می شود . مثلاً هر گاه به اقتضای شرایط لازم باشد هر دو رله توسط کنتاکتهای مربوطه راه اندازی شوند، چنانچه کنتاکت C1 بدون باز شدن کنتاکت C2 باز شود، بر خلاف انتظار رله R1 رها نشده و همچنان در وضعیت وصل باقی می ماند.

   به نظر شما چرا با وجود استفاده از دیود بهتر و گرانتر نتیجه مطلوب حاصل نشده است ؟

  Viewing 1 replies (of 1 total)
  • Author
   Replies
  • #1422
   بنیامین

    دلیل این موضوع بالا بودن جریان نشتی دیود جدید است. می دانیم که بوبین رله پس از وصل شدن با جریان بسیار اندکی وصل می ماند و لذا در اینحالت جریان معکوس دیود به حدی است که می تواند r1 را بسته نگه دارد.

   Viewing 1 replies (of 1 total)
   • You must be logged in to reply to this topic.