Home » Topics » معماهای فارسی » معماهای منطقی » معمای منطقی شماره 27 – مثلث عجیب

معمای منطقی شماره 27 – مثلث عجیب

 • Creator
  Topic
 • #519
  وحید

   یک سوال هندسه قدیمی ولی زیبا برای کسایی که تا به حال ندیدند.
   چگونه میتوان مربع خالی را توجیه کرد.
   مساحت ها که ثابتند!

   triangle/

  Viewing 8 replies - 1 through 8 (of 8 total)
  • Author
   Replies
  • #1974
   بهنام

    آن چه به نظر می آید وتر مثلث قائم الزاویه است ، در واقع خط راست نیست . اگر جمع زوایا در محل تقاطع مثلث سبز رنگ و قرمز رنگ را محاسبه کنیم در شکل بالا جمع زوایا 181.24 درجه ( یعنی کمی محدب ) و در شکل پایین 178.75 درجه ( یعنی کمی مقعر) است .

    #1982
    وحید

     بله . خب مشخص است که شکل حالت نرمالی ندارد ولی دلیل شما برای محاسبه دقیق زوایا را متوجه نشدم. اگر آنها را با استفاده از مربعات پس زمینه حساب کرده اید باید بگویم که آنها هم اندازه های نرمالی ندارند و نمیتوان به آنها برای حل اتکا کرد ولی اگر از tan برای محاسیه هر زاویه استفاده کرده اید باید بگم تقریبا درست رفته اید ولی باز هم شما کمی از مربعات پس زمینه استفاده کرده اید. مسئله با یکی از قضایای بسیار معروف هندسه قابل حل است. می توانید آن را حدس بزنید؟

     #2033
     مصطفی

      با استفاده از قضیه تشابه مثلثها می توان دید مثلث قرمز و سبز با هم متشابه نیستند بنا بر این با توجه به قائم الزاویه بودن هردوی آنها ٬ قطعا نمی توانند زوایای مساوی دیگری هم داشته باشند.در مثلث سبز طول اضلاع منتهی به زاویه قائمه 2 و 5 هستند در حالی که در مثلث قرمز این طولها 3 و 8 می باشند که نسبت 2به 5 با نسبت 3 به 8 مساوی نیست.با قضیه تالس می توان عدم تناسب را درک کرد. در اینصورت وتر دو مثلث نمی توانند در امتداد یکدیگر خط راست به وجود بیاورند.

      #2059
      وحید

       مصطفی ، جوابت کاملا درست است. توجهت را به استفاده راحتتر از قضیه تالس در این مسئله جلب میکنم در مثلث بزرگ بالا طبق قضیه تالس باید نسبت 2 به 5 برابر با 5 به 13 باشد که امکان ندارد

       #2072
       گلاویژ

        ریشه ی تمام جوابها یکی است . از جمله جواب بهنام که از محاسبه ی تانژانت دلتا استفاده کرده است . منتها یکی رویکرد ساده تری دارد و رویکرد دیگری ظاهری پیچیده . خوب که دقت کنیم می بینیم هر سه جواب یکی هستند .

        #2650
        کوروش

         از قضیه فیثاغورث هم میتوان ثابت کرد که شکل اول مثلث نیست.

         #2912
         غلامرضا ملااحمدی

          #2929
          وایپر

           خب همه اینا درست ولی چه جوری میشه این مربع خالی رو دقیقا توجیه کرد؟

          Viewing 8 replies - 1 through 8 (of 8 total)
          • You must be logged in to reply to this topic.