Home » Topics » معماهای فارسی » حفاظت الکتریکی » معمای حفاظت شماره 59 – حفاظت ارت فالت از نوع UNBALANCE

معمای حفاظت شماره 59 – حفاظت ارت فالت از نوع UNBALANCE

 • Creator
  Topic
 • #528
  محمد

   ترانسي با اتصال YΔ/Δ(اوليه مثلث)جهت تغذيه يك CONVERTER استفاده شده است خروجي CONVERTER به الكتروموتوري وصل است.
   ترانسي با اتصال YΔ/Δ(اوليه مثلث)جهت تغذيه يك CONVERTER استفاده شده است خروجي CONVERTER به الكتروموتوري وصل است ، با توجه به اينكه هيچ گونه كليدي بين خروجي ترانس و درايو نيست و همچنين ثانويه ترانس زمين نشده لذا هيچ حفاظت ارت فالتي اين بخش را حفاظت نمي كند آيا ميتوان از حفاظت UNBALANCE سمت اوليه استفاده نمود ؟يعني با اتصال كوتاه در ثانويه آيا رله UNBALANCEاوليه مي بيند؟
   ترانس 1850KVA
   موتور 1300 KW
   مقاومت زمين 0.5Ω

  Viewing 3 replies - 1 through 3 (of 3 total)
  • Author
   Replies
  • #2008
   حمید

    خیر، اعمال چنین حفاظتی در اولیه ترانسفورماتور صرف نظر از نوع اتصال آن امکان پذیر نیست. چون به دلیل ایزوله بودن ثانویه ترانسفورماتور ،وقوع اتصال کوتاه فاز-زمین در ثانویه محرک جریان ارت فالت قابل توجهی نخواهد بود، بنابراین EMFسیم پیچی درگیر با فالت مذکور تقریباً ثابت خواهد ماند و در اولیه نیز تغییرات قابل آشکار سازی روی ولتاژ بوجود نخواهد آمد. واضح است که در صورت لزوم می توان حفاظت ولتاژی مذکور (Zero sequence or residual voltage detection) را در ثانویه ترانسفورماتور اعمال کرد.

    #2011
    محمد

     حال به نظر شما چرا طراح حفاظتي براي اين بخش وهمچنين خروجي درايو تا موتور در نظر نگرفته ؟ فاصله موتور تا درايو 350 متر فاصله ترانس تا درايو 70 متر در واقع تنها بخش dcاين درايو حفاظت ارت فالت دارد

     #2012
     حمید

      فاصله بین ترانس و واحد VSD از نظر اتصال زمین ایزوله است. در چنین مواردی تنها در صورتی که احتمال وقوع اتصال زمین زیاد باشد حفاظتهای لازم منظور خواهد شد ، زیرا در این حالت اتصالی اول زمین خطر زیادی را متوجه تجهیزات نمی کند بلکه این اتصال دوم است که عملاً منجر به اتصال دو فاز می شود و می تواند سیستم را تحت مخاطره قرار دهد. به هر حال به نظر نمی رسد عدم حفاظت مذکور که آن هم در عمل تنها منجر به ارسال آلارم به اپراتور خواهد شد چندان ضرورتی داشته باشد. خوب به هر حال انتخاب یک نقطه اپتیمم برای انجام یا عدم انجام یک حفاظت هنر حفاظت است که خیلی نمی توان برای آن دستور العمل صادر کرد. در مورد ناحیه بعد از VSD تا موتور، معمولاً VSD های مدرن آن هم در رنج مورد نظر شما از دو گروه حفاظت خود VSD و حفاظت موتور برخوردارند که برای مشروح آنها باید به کاتالوگ و دفترچه های فنی سازنده مراجعه نمود.

     Viewing 3 replies - 1 through 3 (of 3 total)
     • You must be logged in to reply to this topic.