Home » Topics » معماهای فارسی » پست های انتقال و توزیع » معمای پست شماره 1 – رله ارت فالت حساس و تریپ بی مورد

معمای پست شماره 1 – رله ارت فالت حساس و تریپ بی مورد

 • Creator
  Topic
 • #554
  حامد

   معمولا در مواردی که رله ارت فالت حساس در پستهای فشار قوی استفاده می شود بعد از مدتی به علت تریپ های بی مورد تریپ این رله حذف میگردد.راهکار ؟
   معمولا در مواردی که رله ارت فالت حساس در پستهای فشار قوی استفاده می شود بعد از مدتی به علت تریپ های بی مورد تریپ این رله حذف میگردد.راهکار ؟

  Viewing 2 replies - 1 through 2 (of 2 total)
  • Author
   Replies
  • #2110
   حمید

    تصور می کنم این مشکل بیشتر در پستهای توزیع تغذیه کننده خطوط انتقال هوایی پیش می آید. خطوط توزیع هوایی بطور ذاتی به دلیل مسیر عبور خط ، از نشدیهای جریان امپدانس بالا نظیر نشدیهای ناشی از برق دزدی درختان یا ساختمانهای بلند برخوردارند. هر چند این نشدیهای دائمی می تواند ظرفیت پاسخگویی حفاظتهای زمین هر یک از فیدرها به شرایط گذرا را محدود نماید ولی در عمل ممکن است قابل تحمل باشد، با این حال وقتی تعداد این فیدرها زیاد شد و قرار شد منتجه جریانهای نشدی همه آنها از نقطه نوترال یک ترانس تخلیه شود دچار مشکل می شویم (به شکل زیر توجه فرمائید). از سوی دیگر پست توزیع با توجه به تنوع تجهیزات فشار قوی منصوب در آن همواره در معرض نشدیهای جریان قابل گسترش به فالتهای مخرب است و طبیعی است که با رله های حفاظت ارت فالت حساس حفاظت شود که عملاً به دلیل انباشت جریانهای نشدی مربوط به خطوط توزیع غیر ممکن می نماید. یک راه حل این مشکل می تواند استفاده از حفاظت دیفرانسیل زمین در پست بجای حفاظت مزبور باشد که البته از نقطه نظر اقتصادی باید موضوع مورد بررسی قرار داده شود. راه حل کلی دیگر به محدود کردن جریانهای نشدی شبکه توزیع با محدود نمودن گسترش خطوط توزیع و استفاده بیشتر از پستهای میانی همچنین اجتناب از بهم پیوستگی باسهای توزیع ( بستن خطوط اینترکانکشن و موازی کردن ترانسهای توزیع) آنجا که ضرورت فنی ایجاب نمی نماید، می باشد.

    #2538
    ف – م

     یک راهکار عملی استفاده از رله های میکروپروسسوری با استفاده از منطق فازی میباشد در این گونه رله ها که آموزش پذیر میباشند در تستهای عملی که در محل نصب صورت میپذیرد شکل موج عملکردهای کاذب و واقعی به صورت تفکیکی به حافظه رله داده میشود ( مثلاً 20 بار ) و پس از آن رله ذر مدار قرار گرفته و برای فالتهای بعدی بر اساس شکل موجهای قبلی موجود در حافظه و تنظیمات تصمیم لازم را اتخاذ خواهد کرد . با تشکر ف – م

    Viewing 2 replies - 1 through 2 (of 2 total)
    • You must be logged in to reply to this topic.