Home » Topics » معماهای فارسی » حفاظت الکتریکی » معمای حفاظت شماره 69 – نحوه تنظيم رله كليد هاي MCCB

معمای حفاظت شماره 69 – نحوه تنظيم رله كليد هاي MCCB

• Creator
    Topic
    علي رضا خدابخشي

نحوه محاسبه مقدار اضافه بار و اتصال كوتاه بر روي رله كليد هاي MCCB در سیستم مشروح زیر چگونه است؟…

نحوه محاسبه مقدار اضافه بار و اتصال كوتاه بر روي رله كليد هاي MCCB در سیستم مشروح زیر چگونه است؟
      اطلاعات زير مفروض است:
      مشخصات ترانس :
      20KV/380v
      Uk=6%
      Ur=1.38%
      جريان نامي كليد تغذيه بار 1000 آمپر
      يك بار 400 كيلو وات از طريق يك كليد 1000 آمپر اتوماتيك با قدرت قطع 25 كيلو آمپر تغذيه مي شود
      فرض كنيد در شينه متصل به بار يك اتصال كوتاه تك فاز به زمين اتفاق مي افتد
      ماكزيمم تنظيم رله اتصال كوتاه مغناطيسي و اضافه بار چگونه محاسبه مي شود؟
      من به اين ترتيب عمل كردم
      كجاي كار من اشتباه است؟
      1- جريان اتصال كوتاه تك فاز را محاسبه كردم

zt=u.uk/(St.100)

zt=0.01038 جريان اتصال كوتاه برابر 21195 آمپر شد
      با توجه به شرط قطع كليد در 5 ثانيه ضريب k برابر 1.25 درنظر گرفته شد
      Ia=1.25 In
      Ia =1250
      Ia جرياني است كه وسيله حفاظتي در كمتر از 5 ثانيه قطع خواهد شد
      حالامي خواهيم جريان رله مغناطيسي را تنظيم كنيم اگر منحني مشخصه كليد را نداشتيم چگونه مي توانيم اين كار را انجام دهيم تنظيم رله مغناطيسي 5 برابر جريان نامي كليد 6 برابر ؟ از كجا به اين تنظيم مي رسيم

Viewing 3 replies - 1 through 3 (of 3 total)
    • Author
      Replies
      حمید

شما ظرفیت ترانس را اعلام نکرده اید، بر اساس محاسبات شما و با یک حساب سر انگشتی به یک ظرفیت غیر نرم می رسیم، که نشان دهنده بروز خطا در محاسبه جریان اتصال کوتاه است. به هر ترتیب در ستینگ دو کلید پشت هم رعایت ضوابط discrimination لازم است که با دو تنظیم زمانی و جریانی موجود روی کلید امکان پذیر است. A reasonable degree of current grading can be achieved between two series-connected MCCBs by simply applying a higher-rated breaker upstream of a given unit. The extent of the coordination is shown on the following time

خدابخشي

حميد جان با درود وسپاس معماي بالا يكي از سوالات نظام مهندسي برق بود كه براي من جالب بود از اينكه ظرفيت ترانس را يادم رفته بنويسم معذرت مي خوام چون سرم خيلي شلوغه ظرفيت ترانس 800 كيلو ولت آمپر مي باشد ولي حميد جان من كمي بررسي نمودم ديدم با توجه به متن سوال نيازي به محاسبه جريان اتصال كوتاه نيست زير خواسته بود كه حداكثر تنظيم رله مغناطيسي را براي يك كليد 10000 آمپر تعيين كنيم با توجه به اينكه پاسخ صحيح 6 برابر جريان نامي است به كاتالوگ كليد هاي لگراند توجه كن دور قسمتي كه منظورم مي باشد را يك بيضي كشيده ام فكر كنم طراح مي خواسته اشنايي امتحان دهنده ها را با محصولات در بازار تست كند زير مشخصات خط را نداده بود در هر صورت از مطالب مفيد زيبايت ممنونم

حمید

راستش بنده خیلی به فرمولهای سر انگشتی که گاهی در بازار نظام مهندسی ساختمان یافت می شود، اعتقاد ندارم.

Viewing 3 replies - 1 through 3 (of 3 total)
          • You must be logged in to reply to this topic.