Home » Topics » معماهای فارسی » مباحث عمومی » معمای الکتریکی شماره 27 – هارمونیکهای زوج

معمای الکتریکی شماره 27 – هارمونیکهای زوج

• Creator
    Topic
    نادر اقبالی

با سلام
      من در یک شبکه صنعتی که فاقد هر گونه مبدل الکترونیک قدرت است کار می کنم. اخیراً بررسیهایی روی کیفیت توان در شبکه انجام شده و گزارش حاکی از وجود هارمونیکهای زوج قابل توجه در سیستم است. …

من در یک شبکه صنعتی که فاقد هر گونه مبدل الکترونیک قدرت است کار می کنم. اخیراً بررسیهایی روی کیفیت توان در شبکه انجام شده و گزارش حاکی از وجود هارمونیکهای زوج قابل توجه در سیستم است. تا جایی که از دوران خیلی دور تحصیل به خاطر دارم شبکه های قدرت عمدتاً حاوی هارمونیک فرد هستند مگر جایی که مبدلهای الکترونیک قدرت حضور قالبی در سیستم داشته باشند. آیا درست می گویم؟ اگر چنین است منشأ این هارمونیکهای مزاحم چه می تواند باشد؟

Viewing 1 replies (of 1 total)
    • Author
      Replies
      حمید

در شبکه های قدرت شامل عناصر مغناطیسی مانند ترانس و ماشینهای الکتریکی، به دلیل وجود هسته مغناطیسی ، مولفه های الکتریکی تحت تأثیر آن مانند شار مغناطیسی، ولتاژ و جریان مغناطیسی در صورت اعوجاج نیز عموماً از تقارن نیم – موج برخوردارند. مطابق تحلیل فوریه، آنالیز توابع متقارن نیم – موج ( شکلهای a,b,c,f زیر) تنها به هارمونیکهای فرد منجر می شود. در ماشینهای الکتریکی، تقارن هندسی قطبهای شکل دهنده میدان مغناطیسی ضامن این تقارن نیم- موج است. در مورد ترانس نیز تقارن رفتار مغناطیسی دیپلهای مغناطیسی تعیین کننده این ویژگی است ( برای اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید به Transformer Riddle No.64 مراجعه نمائید). البته بحث حاضر به شرایط پایدار سیستم قدرت مربوط می شود، در حالتهای گذرا، مثل جریان هجومی ترانس یا الکتروموتور، لحظات اولیه شکل گیری اتصال کوتاه یا اشباع مغناطیسی هسته به دلیل بار شدن مولفه dc به شکل موج کمیتهای مختلف، امواج از حالت تقارن نیم- موج خارج شده و اعوجاجات علاوه بر هارمونیکهای فرد از هارمونیکهای زوج نیز برخوردار خواهند بود. در شرایط خاص بار گذاری نامتعادل ترانسهای قدرت نیز به دلیل ظهور مولفه صفر شار مغناطیسی، جریان مغناطیسی از پوش dc برخوردار شده و هارمونیکهای زوج نیز وارد سیستم می شوند. یک پدیده جالب دیگر که مسئول مغناطیس شوندگی نامتقارن ترانسهای قدرت و به تبع آن ظهور هارمونیکهای زوج در سیستم است، شکل گیری امواج جریان فرکانس پائین در نقطه صفر ترانسها ناشی از فعالیتهای خورشیدی می باشد.

Viewing 1 replies (of 1 total)
      • You must be logged in to reply to this topic.