Home » Topics » معماهای فارسی » ماشین های الکتریکی » معمای ماشین شماره 30 – ژنراتور 100 هرتز

معمای ماشین شماره 30 – ژنراتور 100 هرتز

• Creator
    Topic
    علی

با توجه به شغلم احتیاج به یک منبع Ac با فرکانس 100 داشتم. مدتی پیش یک موتور ژنراتور کوپل مستقیم شده به دستم رسید. موتور 3000 دوری 50 هرتز سه فاز است و ژنراتور 100 هرتز سه فاز است (با توجه به پلاک). سوال ام اینجاست که …
      با توجه به شغلم احتیاج به یک منبع Ac با فرکانس 100 داشتم. مدتی پیش یک موتور ژنراتور کوپل مستقیم شده به دستم رسید. موتور 3000 دوری 50 هرتز سه فاز است و ژنراتور 100 هرتز سه فاز است (با توجه به پلاک). سوال ام اینجاست که ژنراتور 4 رینگ برای تحریم دارد و هر 4 تا با یک اهم ثابت به هم متصل هستند . و جالبتر اینکه تحریک ژنراتور 2 قطبی است در صورتی که باید 4 قطبی باشد. چگونه؟؟
      ممنون

Viewing 5 replies - 1 through 5 (of 5 total)
    • Author
      Replies
      حمید

به لحاظ تئوری ژنراتور مذکور نمی تواند 2 قطب باشد و فکر می کنم شما باید دقت بیشتری در ساختمان ماشین اشاره شده بنمائید. ممکن است ماشین شما از انواع آرمیچرهای کلکتور دار باشد. در این نوع ماشینها سیم پیچی تحریک که روی روتور نصب می شود، یک سیم پیچی سه فاز متقارن است که از طریق سه جاروبک به ترمینالهای ثابتی در خروجی ماشین وصل می شوند. در این حالت فرکانس ولتاژ القایی در سیم پیچی استاتور متناسب با مجموع یا تفاضل ( بسته به جهت گردش روتور و میدان گردان) فرکانس برق سه فاز اعمالی به سیم پیچی تحریک و سرعت مکانیکی روتور می باشد. برای مثال در یک ماشین دو قطب که جهت میدان گردان و چرخش روتور برعکس باشد می توان با سرعت گردشی معادل 3000 دور براحتی فرکانس 100 هرتز را تولید نمود.

علی

حمید جان ممنون از راهنماییتون . اگه ممکن است بیشتر در مورد این نوع ماشین توضیح دهید یا منبعی معرفی کنید. رشته تحصیلیم برق قدرت است ولی تاکنون با همچین ماشینی آشنا نشده ام . یعنی ولتاژ سه فاز ac به رینگ های تحریک اعمال شود؟ تحریک ac چگونه؟ تا اونجایی که می تونم تجزیه تحلیلش کنم از لحاظ تئوری فقط در صورتی ممکن است که در سیم پیچی روتور این سه فاز ac را به dc تبدیل شود . (یه چیزی شبیه ترانس های راکتیفایر (6 فاز و 12 فاز) )بعد به عنوان تحرک استفاده شود؟؟ ممنون از وقتی که گذاشتید.

علی

حمید آقا واقعا ممنون. به تحریک ژنراتور 3 فاز ac اعمال کردم و طبق گفته شما 100 هرتز گرفتم. و همچنین قاب زنراتور رو باز کردم و متوجه شدم که بر خلاف ظاهر بیرونی در داخل سیم پیچی روتور سیم پیچ دیگری نیز و جود دارد و ژنراتور 4 قطبی است. (تعجب خودم هم برطرف شد) خیلی ممنون. ولی هنوز نفهمیدم نحوه سیم پیچی روتور یه چه صورت است؟ ممنون میشم اگه منبعی با شکل سیم پیچی بهم معرفی کنید.

حمید

اگر به مرجع دو جلدی ELECTRICAL MACHINES (KOSTENKO دسترسی داشته باشید. در فصل آخر جلد دوم شرحی بر این نوع ماشینها آورده است. من یک نسخه از آنرا دارم و سعی کردم به کمک اسکنر برخی صفحات مرتبط را جفت و جور کنم. امیدوارم قابل خواندن باشد.

علی

سلام: حمید آقا ممنون واقعا لطف کردید. راهنمایی خیلی خوبی بود . ممنون

Viewing 5 replies - 1 through 5 (of 5 total)
              • You must be logged in to reply to this topic.