Home » Topics » معماهای فارسی » حفاظت الکتریکی » معمای حفاظت شماره 77 – سنکروسکوپ و رله چک سنکرونایزینگ

معمای حفاظت شماره 77 – سنکروسکوپ و رله چک سنکرونایزینگ

 • Creator
  Topic
 • #825
  علی

   درباره رله های SQ0204 و SQ0214 ساخت شرکت ISKRA که به وفور در پست استفاده می شود 2 سوال داشتم . ( کاتالوگ این رله ها در سایت رسمی شرکت فوق موجود می باشد ) …

   درباره رله های SQ0204 و SQ0214 ساخت شرکت ISKRA که به وفور در پست استفاده می شود 2 سوال داشتم . ( کاتالوگ این رله ها در سایت رسمی شرکت فوق موجود می باشد )
   1 – هنگامی که اپراتور روبروی سنکروسکوپ ایستاده و دستگاه در حالت manual قرار دارد با توجه به اینکه پتانسیومترهای تنظیم ولتاژ ، فاز و فرکانس در پشت دستگاه قراردارند اپراتور چگونه باید آنها را تنظیم کند ؟
   2 – Status Output که برای نظارت بر عملکرد دستگاه تعبیه شده است چگونه هنگامی که اپراتور دور از سنکروسکوپ قرار دارد را مطلع می سازد ؟

  Viewing 3 replies - 1 through 3 (of 3 total)
  • Author
   Replies
  • #2726
   حمید

    1- بر اساس کاتولوگ سازنده دستگاه های مزبور از انواع سنکروچک های میکروپروسسوری هستند. این دستگاه ها سنکرونایزر نیستند یعنی نمی توانند فرمانهای کنترلی ( ولتاژ و فرکانس) را به سیستم کنترل ژنراتور ارسال نمایند. این دستگاه ها شامل یک سری LED نشاندهنده اختلاف وضعیت ولتاژ، فرکانس و فاز هستند، همچنین حاوی فانکشن سنکروچک می باشند که با توجه به ستینگ اعمالی اجازه وصل را به سیستم ارسال می نماید. بنابراین لزومی ندارد که تنظیمات همیشه در دسترس اپراتور باشد و می تواند یکبار اعمال شود وبا توجه به نوع نصب دستگاه (Flash mounted) در صورت لزوم می تواند بوسیله نفرات ذیصلاح تغییر داده شود. 2- کنتاکت وضعیت دستگاه ظاهراً از نوع الکترونیکی پیش بینی شده و در صورت بروز مشکل می تواند شبیه یک کنتاکت خشک عمل نموده و سیگنال وضعیت دستگاه را به دور دست ارسال نماید. The instrument samples a generator and bus bar voltages using A/D converter inside a microprocessor. Both voltages are galvanically separated with measuring transformers. The microprocessor computes voltages, frequencies and a phase difference between UGEN and UBB. The lit LED in a circular display represents an actual phase difference from 0

    #2731
    علی

     درادامه معمای شماره 77 ، می خواستم بدانم منظور از عملکرد Semi-automatic چیست و چه فرقی با اتوماتیک دارد ؟ ضمنا یک سوال کلی داشتم : فرض کنید بریکر ما به هر دلیلی اعم از تریپ رله و یا عملیات تعمیر و نگهداری باز باشد و ما بخواهیم آن را ببندیم . می خواستم بدانم اپراتور برای بستن بریکر باید چه مراحلی را طی کند ؟ و نهایتا اینکه منظورتان از کنتاکت خشک چه می باشد ؟

     #2732
     حمید

      1- در مد Semi-automatic با وجود عملکرد سیستم کنترل اتوماتیک ولتاژ و فرکانس جهت نزدیک نمودن دو سیستم به یکدیگر این اپراتور است که نهایتاً فرمان وصل را صادر می نماید. 2-کلیه عملیات لازم جهت یک وصل موفق اعم از Voltage Selection یا سنکرونایزینگ چک در طراحی مدارت کنترل پیش بینی می شود و اپراتور نیاز نیست کار اضافی بجز ارسال فرمان وصل انجام دهد. البته آگاهی از نمای تک خطی پست و وضعیت سکسیونرهای عادی و زمین اطراف کلید به یک Operation آگاهانه کمک می کند. مثلاً اگر شما قبل از باز کردن سکسیونر زمین بخواهید عملیات وصل کلید را انجام دهید اینترلاکهای پیش بینی شده در مدار مانع شما می شوند و باید قبل از مبادرت به عملیات وصل کلیه موانع اینترلاکی را از سر راه بردارید. 3- منظور از کنتاکت خشک، کنتاکت فلزی بدون ولتاژ یا جریانی است که می تواند با توجه به مشخصاتش هر نوع سیگنال کنترلی اعم از ac یا dc را منتقل نماید.

     Viewing 3 replies - 1 through 3 (of 3 total)
     • You must be logged in to reply to this topic.