Home » Topics » معماهای فارسی » تابلوهای الکتریکی » معمای تابلو شماره 39 – بانک خارنی برای جبران افت ولتاژ

معمای تابلو شماره 39 – بانک خارنی برای جبران افت ولتاژ

 • Creator
  Topic
 • #854
  ناشناس

   در یک فیدر با یک موتور کمپرسور به قدرت (DOL,6KV,4200KW) برای جبران افت ولتاژ در لحظه راه اندازی حداکثر تا چه ظرفیت خازنی مجاز است استفاده شود؟ و به چه ترتیبی خازن گذاری شود؟
   در یک فیدر با یک موتور کمپرسور به قدرت (DOL,6KV,4200KW) برای جبران افت ولتاژ در لحظه راه اندازی حداکثر تا چه ظرفیت خازنی مجاز است استفاده شود؟ و به چه ترتیبی خازن گذاری شود؟

  Viewing 4 replies - 1 through 4 (of 4 total)
  • Author
   Replies
  • #2782
   گلاویژ

    برای جبران افت ولتاژ ناشی از جریان راه اندازی موتور های سنگین و محدود کردن جریان راه اندازی از – موتور سیم پیچی شده با جاروبک WOUND ROTOR WITH SLIP RING – یا قفسه ی دوبل DOUBLE CAGE ROTOR – یا SOFT STARTER – یا راه اندازی ستاره- مثلث استفاده می کنند . بانک خازنی برای بهبود Cos Fi است و برای جبران افت ولتاژ به کار نمی رود .

    #2788
    حمید

     اتفاقآ یکی از دلایل افت قابل توجه ولتاژ به هنگام راه اندازی موتورهای الکتریکی القایی علاوه بر بالا بودن جریان ، پائین بودن ضریب توان موتورهای الکتریکی به هنگام راه اندازی (Cos ? = 0.15 – 0.3) می باشد. بنابراین کمپانزاسیون موقت مدار به هنگام راه اندازی یکی از طرق کمک به سیستم جهت راه اندازی موقت است. معمولاً ظرفیت خازنی که هم زمان با راه اندازی به مدار تزریق می شود 2 تا 3 برابر کیلو ولت آمپر موتور است که به کمک سوئیچینگ مناسب پس از راه اندازی از مدار خارج می شود.

     #2790
     گلاویژ

      اجازه بفرمایید که با نقطه نظر فوق موافق نباشم . اگر موتور بدرستی سایز شده باشد ضریب توان راه اندازی ( لحظه ی S=1 ) با ضریب توان نامی فرق چندانی ندارد . ضمناً ، اگر در موقع راه اندازی Cos Fi بد است به همان نسبت توان اکتیو ( P ) هم پایین است و توان راکتیو مورد نیاز اگر ( Q=P*tan (Arc Cos Fi باشد عدد چندان بالایی نیست . این نظر که ظرفیت بانک خازنی برای تصحیح ضریب قدرت از حدود 0.3 به حدود 0.9 تقریباً سه برابر توان موتور است آنگاه درست می باشد که P یا همان توان اکتیو در دو حالت ثابت باشد . حال آن که در لحظه ی راه اندازی P بسیار کم است Q1=P1*TAN(Arc Cos ?1 Q2=P2*TAN (Arc Cos ?2 اگر TAN(Arc Cos ?1 زیاد است در عوض P کم است

      #2794
      حمید

       الکتروموتورهای القایی در لحظه راهاندازی مانند یک ترانس اتصال کوتاه شده عمل می کنند. در این حالت جریان راه اندازی بالاتر از مقدار نامی و به شدت اندوکتیو است. Locked-rotor current is predominantly reactive and hence it has a low power factor. There are no standards addressing power factor ranges and analogous to the locked rotor KVA code. Starting power factors can range between 0.25 and 0.50 according to one source (Westinghouse Electrical Transmission & Distribution Reference Book, 1964) while another source specifies a range between 0.10 and 0.40 . همچنین راه اندازی الکتروموتورهای خیلی بزرگ به کمک خازن از روشهای معروف و مرسوم در صنایع و یک آلترناتیو فنی- اقتصادی موجه است، زیرا تأمین توان راکتیو اولیه مورد نیاز موتور در راه اندازی می تواند توسط خازنی که بطور موقت در نزدیکی آن نصب شده صورت پذیرد تا مجبور به افزایش بیش از حد توان ژنراتور یا ترانسهای سر راه نشویم. اگر همچنان در این مورد شک دارید با استفاده از یکی از نرم افزارهای سیمولوشن قوی مانند ETAP یا SYMEمی توانید تأثیر قاطع خازن گذاری موازی روی موتور جهت بهبود شرایط راه اندازی را عملاً مشاهده نمائید. البته این مورد یک روش راه اندازی موتور نیست بلکه تمهیدی جهت کمک به سیستم های رایج راه اندازی بویژه DOL در شرایط سخت می باشد.

      Viewing 4 replies - 1 through 4 (of 4 total)
      • You must be logged in to reply to this topic.