Home » Topics » معماهای فارسی » ترانسفورماتور » معمای ترانسفورماتور شماره 61 – ظرفیت ترانسفورماتورها در پستهای H

معمای ترانسفورماتور شماره 61 – ظرفیت ترانسفورماتورها در پستهای H

 • Creator
  Topic
 • #915
  علی

   در یک پست فشار قوی( 132/20 کیلوولت ) با آرایش H ، تعداد خطوط ورودی ( فیدرهای ورودی به پست) 4 عدد می باشد که ظرفیت هر کدام از خطوط تقریبا 130 مگاوات می باشد،…
   در یک پست فشار قوی( 132/20 کیلوولت ) با آرایش H ، تعداد خطوط ورودی ( فیدرهای ورودی به پست) 4 عدد می باشد که ظرفیت هر کدام از خطوط تقریبا 130 مگاوات می باشد در صورتی که ظرفیت کل ترانسها ( دو عدد هر کدام با ظرفیت 30 مگاولت آمپر ) ، جمعا 60 مگاولت آمپر می باشد .می خواستم بدانم این ترانسها چگونه از عهده توان خطوط ذکر شده بر می آیند . حتی با ضریب توان 0.8 نیز توان کل 4 خط در حدود 400 مگاولت آمپر حاصل می شود ، در صورتی که ظرفیت ترانسها 60 مگاولت آمپر می باشد ؟

  Viewing 4 replies - 1 through 4 (of 4 total)
  • Author
   Replies
  • #2941
   حمید

    البته همینطور است. اساساً فلسفه پستهای H همین است. پستهای مذکور معمولاً در یک مدار حلقوی واقع می شوند که وظیفه آنها علاوه بر برقراری پیوستگی حلقه، برق رسانی به شبکه توزیع منشعب از آن حلقه می باشد. بنابراین ممکن است بخش مهمی از توان انتقالی از پست که به واسطه خطوط ورودی انجام می شود اساساً ترانسهای توزیع را درگیر نکند. بد نیست در اینجا به یک نکته مهم طراحی که مربوط به مفهوم مورد بحث است اشاره شود. در شکل زیر می باید اینترلاک لازم جهت عدم امکان وصل کلید 2 هنگامی که کلید کوپلاژ 1 باز است پیش بینی شود، زیرا در صورت فقدان آن ممکن است وظیفه انتقال قدرت از یک سمت شبکه فشار قوی به سمت دیگر آن نیز به عهده ترانسهای پست انداخته شود که طبق محاسبات شما سبب اضافه بار شدن ترانسها و از مدار خارج شدنشان می شود.

    #2948
    علی

     من از توضیحاتتان چیز زیادی دستگیرم نشد . اگر کلید کوپلاژ 2 نیز باز باشد به نظرم باز هم مسیر انتقال توان از ترانسهای قدرت می باشد . ضمنا اگر می شود بگویید که چگونه ممکن است خط انتقال ، خطوط توزیع را تغذیه می کند بدون اینکه مسیر انتقال توان از ترانسهای قدرت عبور کند ؟؟؟

     #2949
     حمید

      در شکل مذکور اگر کلید 1 بسته باشد، انتقال توان از یک خط فشار قوی به خط فشار قوی دیگر از مسیر با کمترین امپدانس یعنی کلید 1 انجام می شود و حتی اگر کلید 2 نیز بسته باشد ترانسها به دلیل امپدانسشان درگیر نمی شوند. لطفاً توجه کنید، در پستهای H هر دو مسیر انتقال توان قرمز و آبی رنگ موجود بوده و مجاز است، اما مسیر انتقال سبز رنگ مجاز نیست.

      #2951
      احسان

       بنده فکر می کنم که هر خط انتقال در مسیر خود دو یا سه پست را تغذیه می کند . به همین دلیل ظرفیت خطوط انتقال همواره 5 تا 6 برابر ظرفیت ترانسها می باشد .

      Viewing 4 replies - 1 through 4 (of 4 total)
      • You must be logged in to reply to this topic.