Home » Topics » معماهای فارسی » ماشین های الکتریکی » معمای ماشین شماره 38 – توربین متصل به ژنراتور

معمای ماشین شماره 38 – توربین متصل به ژنراتور

• Creator
    Topic
    علی

تفاوت توان مورد نیاز برای چرخاندن روتور ژنراتور در شرایط بی باری و بار کامل چه مقدار است؟
      تفاوت توان مورد نیاز برای چرخاندن روتور ژنراتور در شرایط بی باری و بار کامل چه مقدار است؟

Viewing 3 replies - 1 through 3 (of 3 total)
    • Author
      Replies
      حمید

اگر منظور توان لازم برای کارکرد عادی ژنراتور در بی باری است، توان مکانیکی لازم معادل تلفات مکانیکی ماشین چرخان در سرعت نامی به اضافه تلفات الکتریکی ماشین در بی باری و سرعت نامی یا no-load rotational loss است که معمولاً چیزی در حدود 3 تا 8 درصد توان نامی ژنراتور می باشد. اما اگر منظور توان سیستم راه انداز توربو ژنراتورهای گازی می باشد، مسئله کاملاً متفاوت است.

علی

با تشکر از اینکه انقدر زود جواب دادین ؛فکر میکنم سوالم را خیلی بد پرسیدم ؛فرض کنیم من میخوام توسط یک ژنراتور برق تولید کنم برای این کار توربین من باید توان لازم رو تولید کنه تا بتونه به 2 تا نیروی عمده مخالف در ژنراتور غلبه کنه اول وزن چندین تنی روتور و دوم نیروی مقاومت ناشی از مغناطیس روتور و استاتور {بار کامل} حالا من چند درصد از توان توربینم رو صرف غلبه بر وزن روتور و چند در صد را صرف غلبه بر مقاومت ناشی از میدان کرده ام؟

حمید

ببینید برای گرداندن آن وزن چند تنی نیاز به صرف انرژی زیادی نیست زیرا تنها باید بر نیروی اصطکاک و احتمالاً نیروی مربوط به فنهای کوبل شده با شفت غلبه کرد. تلفات بی باری هسته نیز چندان قابل توجه نیست. اما اگر ژ نراتور تحت بار کامل کار می کند که تقریباً تمتم توان توربین باید صرف غلبه بر نیروی مقاوم الکترومغناطیسی بار شود.

Viewing 3 replies - 1 through 3 (of 3 total)
          • You must be logged in to reply to this topic.