Home » Topics » معماهای فارسی » ماشین های الکتریکی » معمای ماشین شماره 4 – سیستم تحریک ژنراتور

معمای ماشین شماره 4 – سیستم تحریک ژنراتور

 • Creator
  Topic
 • #96
  واتکاری از هندوستان

   در سیستمهای تحریک ژنراتور (همراه با brush) نیروگاه های بزرگ معمولاً از یک ترانس سه فاز با گروه برداری DY5 یا YD5 جهت تغذیه واحد یکسو ساز استفاده می شود.


   آیا کسی می تواند توضیح مناسبی برای این انتخاب ارائه نماید؟

  Viewing 5 replies - 1 through 5 (of 5 total)
  • Author
   Replies
  • #1308
   باران

    به علت اینکه در ساختمان سیستم های اکسایتر از تریستور ودیود استفاده میشود و همان طور که می دانیم تریستور ها و دیود ها به خاطر ماهیت شان تولید کننده هارمونیک ها هستند. در ورودی سیستم اکسایتر استاتیکی از ترانس های استفاده می شود که این هارمونیک مزاحم را به دیگر اجزا منتقل نکنند که برای این هدف از گروه برداری YdیاDy استفاده میشود تا هارمونیک ها در همان اتصال مثلث باقی بمانند و به طرف دیگر منتقل نشوند. دوستان عزیز توجه کنند که در این گونه ترانس ها به هیچ عنوان نباید مرکز ستاره اتصال Y زمین گردد وگرنه در سیستم زمین دچار اشکالات زیادی خواهند شد و حفاظت های این نوع ترانس را بایستی به گونه ای دیگر طراحی کنند.

    #1309
    حميد

     چرا DY5؟ چرا 5 ؟

     #1312
     باران

      در مورد اتصال DY5 به طور قطع نمی توان گفت که در کلیه ترانس های سیستم ها ی تحریک از این اتصال استفاده شده است .در طر ح واحد های نیروگاهی 320مگاواتی که دارای سیستم تحریک استاتیکی هستند (به عنوان مثال واحد های نیروگاه اصفهان) برای ترانس اکسایتر از اتصال Yd11 استفاده شده است.

      #1668
      حمیدرضا خلیلی

       شرح عمومي نقشه تحريك ژنراتور نيروگاه واحد بخار: در روتور كمي پس ماند مغناطيس وجود دارد كه اين پس ماند براي توليد ولتاژ ژنراتور كافي نمي باشد . لذا توسط يك ولتاژ مستقيم بوسيله مدار فيلد فلاشينگ به روتور داده مي شود . از طريق مدار فيلد فلاشينگ ولتاژ خروجي خروجي ژنراتور تا درصد 70 ولتاژ نامي آن بالا مي?رود. از طريق منبع 380 ولت متناوب و فيوز F090 و ترانس T090 با نسبت تبديل 27/(500-400) ولت و فركانس 50 هرتز با اتصال yd5 به پل يكسو كننده ديودي G090 و كليد Q001 , Q002 ولتاژ تحريك را تأمين مي كنيم . از صفر درصد ولتاژ نامي تا 30 درصد ولتاژي نامي به صورت مستقل مدار فيلد فلاشينگ و 30 درصد ولتاژ نامي تا 75 درصد ولتاژ نامي تريستور و مدار فيلد فلاشنيگ با هم وظيفه تحريك را به عهده مي گيرند . پس از مدتي كه در خروجي ژنراتور ولتاژ متناوب توليد شد ، از 30 درصد ولتاژ نامي به بعد مسير فيلدفلاشنيگ توسط كليد Q002 قطع شده و تريستورها تأمين ولتاژ تحريك مورد نياز را بعهده مي گيرند . بعد از 30 درصد ولتاژ نامي ولتاژ تحريك از ولتاژ خروجي ژنراتور گرفته مي شود و بوسيله ترانس تحريك T001 با نسبت تبديل (58/0 / 21) كيلو ولت با اتصال Yd5 به ورودي تريستورها داده و توسط تريستورها به ولتاژ مستقيم تبديل مي گردد . ولتاژ مستقيم از خروجي تريستورها به زغالهاي روتور داده مي شود . مدت زمان لازم براي اينكه ولتاژ ژنراتور به 70 درصد ولتاژ نامي برسد 2 تا 3 ثانيه است اگر ظرف مدت 10 ثانيه پس از وصل بريكرهاي Q002 , Q001 ولتاژ خروجي ژنراتور به 70 درصد ولتاژ نامي نرسد سيستم حفاظتي تحريك آلارم مي دهد . بالاي هر كمد تريستور يك فن خنك كننده قرار دارد كه با برق 380 ولت متناوب كار مي كند و همچنين در كنار فن يك صفحه فلزي قرار دارد كه به ميكروسوئيچ متصل است . در صورتي كه فن از مدار خارج شود صفحه فلزي كه در اثر فشار هواي فن بالا رفته بود پايين مي آيد و سبب عمل كردن ميكروسوئيچ شده و سيستم آلارم مي دهد. اگر يك فيوز تريستور S.C.R از يك كمد و يك فن از كمد ديگر از كار بيفتد در اين صورت از چهار كمد S.C.R دو كمد از مدار خارج شده و ژنراتور تريپ مي كند . يك مقاومت متغير R001 كه توسط بريكر R001 به مدار مي آيد بدين صورت كه قبل از قطع تيغه هاي بريكر مقاومت R001 به مدار مي آيد . مقاومت مربوط براي تخليه جريانی که در سيم پيچهاي روتور ذخيره شده است استفاده مي گردد . در صورت عدم استفاده از مقاومت براي تبديل جريان الكتريكي به گرما جرقه در دو سر سيم پيچها ايجاد مي شود كه موجب آسيب ديدن كليدها مي گردد . در صورتي كه مقاومت R001 به هر علتي به مدار نيايد از مقاومت R002 و يك گرمكن F001 استفاده مي شود . در صورتي كه R001 عمل نكند R002 توسط كليد F001 به مدار آمده و موجب تبديل انرژي الكتريكي به گرمايي مي شود . يك مقاومت شنت R003 ، 4000 آمپر ، 150 مگاولت از جنس مانگانين براي دستگاه اندازه گيري جريان (P001) استفاده مي شود كه جريان بدون هيچ افتي عبور مي دهد . يك ولت متر براي اندازه گيري ولتاژ تحريك به دو سر خروجي تريستورها وصل شده است دو فيوز نيز براي حفاظت ولت متر و يك نمونه از جريان و ولتاژ اندازه گيري شده براي قرائت نيز به اطاق كنترل برده مي شود .

       #1669
       حمید

        لطفاً نقشه مورد نظر رابا کلیک روی تصویر درخت با فرمت gif و حداکثر 500 کیلو بایت upload فرمائید تا توضیحاتتان قابل استفاده شوند.

       Viewing 5 replies - 1 through 5 (of 5 total)
       • You must be logged in to reply to this topic.