Home » Topics » معماهای فارسی » ترانسفورماتور » معمای ترانسفورماتور شماره 70 – ترانس تکفاز

معمای ترانسفورماتور شماره 70 – ترانس تکفاز

• Creator
    Topic
    محسن

آیا امکان دارد از یک ترانس 1 کیلو ولت آمپر و 110/10 ولت, جریان اولیه 2 آمپر با ولتاژ 110 ولت گذراند؟
      آیا امکان دارد از یک ترانس 1 کیلو ولت آمپر و 110/10 ولت, جریان اولیه 2 آمپر با ولتاژ 110 ولت گذراند؟

Viewing 3 replies - 1 through 3 (of 3 total)
    • Author
      Replies
      حمید

بار 110 ولت با جریان 2 آمپر معادل 220 ولت آمپر است و ترانس مذکور براحتی قادر به انتقال آن می باشد! آیا سوءالتان را درست فهمیده ام؟

محسن

باتشکر از “حمید – از: فیروزآباد فارس ” من هم چنین جوابی به این سوال دادم . اما این سوال در آزمون مصاحبه شرکت گاز از یکی از دوستانم پرسیده شده بود. از قضا دوستم چنین جوابی داده اما آنها با این جواب موافق نبوده اند . من هم کنجکاو شدم بدانم که شاید نکته ای در این سوال است. هدفم از قرار دادن این سوال در اینجا هم همین بود تا درباره آن بجث کنیم.

حمید

اگر سوال به همین شکل مطرح شده باشد، بیش از آنکه یک مسئله فنی باشد، یک چیستان است.احتمالاً منظور طراح سوال کشیدن جریان اولیه 2 آمپر از اولیه بدون اتصال ثانویه به بار بوده است. جریان مغناطیس کننده ترانسهای معمولی کمتر از 5 درصد جریان نامی و در اینجا کمتر از 0.5 آمپر است. بنابراین نمیتوان با ولتاژ 110 ولت جریان 2 آمپری از اولیه کشید. البته با افزایش ولتاژ و اشباع ترانس می توان سیم پیچی اولیه را تبدیل به یک سلف هوایی کرد و جریانهای بزرگتری نیز از آن گذراند.

Viewing 3 replies - 1 through 3 (of 3 total)
          • You must be logged in to reply to this topic.