Home » Topics » معماهای فارسی » سیستم زمین » معمای سیستم زمین شماره 22 – زمین کردن لوله های above ground در پالایشگاه

معمای سیستم زمین شماره 22 – زمین کردن لوله های above ground در پالایشگاه

 • Creator
  Topic
 • #979
  پویا

   با توجه به توصیه استاندارد IEEE مبنی بر زمین کردن کلیه سازه های فلزی، توجیه فنی برای زمین نکردن این لوله ها وجود دارد؟….
   با توجه به توصیه استاندارد IEEE مبنی بر زمین کردن کلیه سازه های فلزی، توجیه فنی برای زمین نکردن این لوله ها وجود دارد؟
   با توجه به عدم ارتباط لوله های above grround در پالایشگاه با تجهیزات برقی و عدم امکان برخورد صاعقه آیا باید آنها را به سیستم زمین متصل کرد؟ در این صورت آیا موجب خوردگی لوله ها و بی اثر کردن سیستم حفاظت کاتدیک (اکتیو- برق DC) لوله های under ground و تجهیزات دیگر نمی شویم؟
   با توجه به توصیه استاندارد IEEE مبنی بر زمین کردن کلیه سازه های فلزی، توجیه فنی برای زمین نکردن این لوله ها وجود دارد؟

  Viewing 5 replies - 1 through 5 (of 5 total)
  • Author
   Replies
  • #3087
   گلاویژ

    اگر لوله و یا سازه ای حفاظت کاتدیک شود به هیچ وجه نباید زمین شود . حتی در یک شبکه متشکل از مخازن فلزی ، لوله و ” ولو ” که بخشی از آن حفاظت کاتدیک شده و بخشی نشده است باید کیت های عایقی بین این دو قسمت گذاشت تا ارتباط الکتریکی نداشته باشند . اگر سازه ای احتمال برقدار شدن و یا اصابت صاعقه نداشته باشد لزومی به زمین کردن نیست ؛ مشکل در همان ” اگر ” است.

    #3096
    حمید

     اساساً حفاظت کاتدیک محدودیت فنی جهت ممانعت از زمین کردن نیست. زمین کردن از الزامات ایمنی در سایتهای مختلف است و بر دیگر امور ارجح است. در سیستمهای حفاظت کاتدیک، تجهیزات مخصوصی جهت ایزوله کردن dc اتصالات زمین موجود است که در عین حفظ پتانسیل dc موضوع حفاظت، امکان برقراری اتصال زمین که عموماً درگیر ولتاژ و جریانهای متغیر هستند، وجود دارد.

     #3098
     گلاویژ

      همان طور که به درستی اشاره کرده اند اگر فی المثل یک مخزن فلزی هم حفاظت کاتدیک شود و هم در معرض صاعقه باشد باید از Polarization Cell یا DC Decoupler در مسیر ارت استفاده کرد که ولتاژ DC را بلوک کند ولی ولتاژ AC را عبور دهد .

      #3099
      پویا

       درست است که با استفاده از تجهیزاتی مثل plarization cell امکان استفاده همزمان از حفاظت کاتدیک و زمین کردن فراهم می شود اما سوال بنده در خصوص لزوم زمین کردن لوله های مذکور بود. در واقع وقتی هیچگونه امکان برقدار شدن آنها وجود ندارد، زمین کردن فقط هزینه های اضافی را به ما تحمیل نمی کند؟ دلیل تاکید استاندارد های مختلف به زمین کردن همه سازه های فلزی(حتی با احتمال برقدار شدن= صفر) چیست؟

       #3101
       گلاویژ

        زمین به عنوان یک هادی بزرگ و مرجع در تمامی سیستم های برقی حضور مؤثر داشته و با بقیه ی سازه ها ( که پتانسیلی غیر از زمین دارند )تشکیل خازن می دهد ( خصوصاً در مورد پدیده های گذرا مثل انتقال انرژی یک صاعقه یا موج سیار به زمین و.. و.. ) . ظرفیت این خازن ها در بسیاری موارد ناشناخته و موجب تقسیم ناشناخته و پیچیده ی ولتاژ است . ممکن است به همین دلیل دو سر یک عایق ولتاژ ناشناخته ای بیفتد . بهترین راه برای پرهیز از این مسائل ارت کردن آن سازه هاست .

       Viewing 5 replies - 1 through 5 (of 5 total)
       • You must be logged in to reply to this topic.