Home » Topics » معماهای فارسی » خطوط انتقال » معمای خطوط انتقال شماره 4 – امپدانس موجی سیستم زمین

معمای خطوط انتقال شماره 4 – امپدانس موجی سیستم زمین

 • Creator
  Topic
 • #983
  رامین

   لطفا تاثیر امپدانس موجی سیستم زمین در جرقه برگشتی در خطوط انتقال چیست و چه رابطه ای با مقاومت الکتریکی پای دکل دارد و آیا اندازه گیری امپدانس موجی برای دکل لازم است یانه؟ ….

   لطفا تاثیر امپدانس موجی سیستم زمین در جرقه برگشتی در خطوط انتقال چیست و چه رابطه ای با مقاومت الکتریکی پای دکل دارد و آیا اندازه گیری امپدانس موجی برای دکل لازم است یانه؟
   اگه امپدانس موجی زمین در صاعقه تعیین کننده موج های برگشتی در خطوط انتقال هستش چرا مقاومت پای دکل ها اندازه گیری میشن و امپدانس موجی اندازه گیری نمیشه؟

  Viewing 1 replies (of 1 total)
  • Author
   Replies
  • #3125
   حمید

    اتفاقاً امپدانس موجی زمین از موارد مورد توجه مهندسان برق در سطح مطالعاتی است. به دلیل ماهیت غیر خطی امپدانس مذکور مقادیر ظاهر شده آن بستگی زیاد به شکل موج جریان و نحوه اجرای زمین دارد. در شرایطی که پالس جریان از دامنه پر شیب شبیه پالسهای صاعقه برخوردار است امپدانس زمین کمتر از مقادیر محاسبه شده یا اندازه گیری شده متکی به روشهای متداول است. بر عکس وقتی با پالسهای جریانی با پیشانی تخت روبرو هستیم میزان امپدانس موجی زمین بیش از مقادیر اندازه گیری شده با روشهای معمولی است. در این ارتباط لطفاً به IEEE 81, SECTION 10.1.2,3 مراجعه نمائید. چنین دقتهایی برای امپدانسهای زیر 0.5 اهم معمول است.

   Viewing 1 replies (of 1 total)
   • You must be logged in to reply to this topic.